"W związku z komunikatem Centrum Informacyjnego Rządu informujemy, że ministrowie Solidarnej Polski nie poparli uchwały Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2021 roku w sprawie 'Polityki energetycznej Polski do 2040 r.'" - poinformowała Solidarna Polska w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu źródłem sporu w Zjednoczonej Prawicy była tzw. piątka dla zwierząt. Jarosław Kaczyński chciał zmian w zakresie hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. Takie rozwiązanie spowoduje duże straty dla producentów. Solidarna Polska i Porozumienie nie były zadowolone z propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Zastanawiano się nad przyszłością koalicji.
Polityka energetyczna Polski do 2040 r. (PEP) opiera się na trzech filarach: sprawiedliwa transformacja, zeroemisyjny system energetyczny i dobrej jakości powietrze - podało Centrum Informacyjne Rządu. "Niskoemisyjna transformacja energetyczna będzie sprzyjała zmianom modernizacyjnym całej polskiej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych" - czytamy.
Główne cele PEP 2040 zakładają m.in. optymalne, możliwie długie wykorzystanie własnych surowców energetycznych (transformacja regionów węglowych). Rozbudowę infrastruktury wytwórczej i sieciowej energii elektrycznej (rynek mocy; wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych).
Centrum Informacyjne Rządu wymienia główne elementy PEP 2040. Ma być ona realizowana poprzez: