Moskiewski Sąd Miejski nakazał we wtorek zmianę wyroku w zawieszeniu dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego na trzy i pół roku w kolonii karnej. Nawalny spędził niemal rok w areszcie domowym w 2014 roku.
- Proszę pamiętać, że wyrok formalnie oznacza trzy i pół roku, ale zostanie on skrócony o okres odbytego już więzienia domowego, czyli wyniesie dwa lata i osiem miesięcy. Wydaje mi się jednak, że w praktyce będzie on dłuższy. Podejrzewam, że w najbliższym czasie zostaną do niego dodane wyroki z procesów, które są teraz przygotowywane wobec Aleksieja Nawalnego - mówi dr Adam Eberhardt.
W 2014 r. Aleksiej Nawalny został skazany na trzy lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności w związku z oskarżeniem o finansowe machinacje na szkodę koncernu Yves Rocher. Wykonanie wyroku zawieszono na pięć lat, a w 2017 r. okres tak zwanej próby przedłużono do 29 grudnia 2020 r.
- Nietrudno wyobrazić sobie, że Nawalny będzie pozbawiony wolności tak długo, jak będzie stanowił zagrożenie dla władzy Władimira Putina i nie wyjdzie z więzienia przed szczególnie ważnym - z racji wyborów prezydenckich - rokiem 2024 - podkreśla dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Z kolei była ambasadorka Polski w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przyznała w rozmowie z TVN24, że Aleksiej Nawalny "jest czymś, czego w Rosji nie doświadczono od dawna - poczuciem alternatywy". - Bo reżim rosyjski tłumaczy od lat Rosjanom, że nawet jak im się nie podoba, to właściwie nie ma alternatywy, są skazani na to, co jest. Nawalny pokazuje, że ta alternatywa jest i jest związana z jego osobą - mówiła Pełczyńska-Nałęcz.
Przypomnijmy, że w połowie stycznia rosyjska służba więziennictwa wystąpiła do sądu o odwieszenie Aleksiejowi Nawalnemu starego wyroku. Funkcjonariusze uznali, że polityk wielokrotnie naruszył warunki próby. Wniosek poparła Prokuratura Generalna. Nawalny został zatrzymany na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie 17 stycznia po powrocie do Rosji z Niemiec. Opozycjonista od sierpnia zeszłego roku przebywał w niemieckiej klinice Charite po próbie otrucia substancją typu nowiczok.