Czternasta emerytura nie dla każdego - jest decyzja Sejmu. Jaki próg dochodowy ustalono?

Sejm nie zgodził się na poprawki Senatu do ustawy o czternastej emeryturze. Senatorowie zaproponowali, aby "czternastkę" otrzymali wszyscy emeryci i renciści, bez progu dochodowego.
Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Sejm odrzucił poprawki Senatu, nie tylko dotyczącą tego, by "czternastkę" dostali wszyscy emeryci i renciści, ale też tę dotyczącą zmiany źródła finansowania dodatkowego świadczenia. Teraz ustawa ma trafić na biurko prezydenta.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich

Sejm odrzucił wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat, które wniesiono do ustawy o dodatkowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2021 roku. Senatorowie chcieli zniesienia progu dochodowego, po którego przekroczeniu wysokość tzw. "czternastek" miała być pomniejszana. Senat chciał również, aby czternastki były finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a nie z Funduszu Solidarnościowego, który powstał w celu wsparcia osób z niepełnosprawnością. 

Kto otrzyma czternaste świadczenie?

Czternaste emerytury mają być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury - 1250,88 zł brutto. Według ustaleń rządu, dodatkowe świadczenie otrzyma 9,1 mln osób, jednak nie wszyscy dostaną czternastkę w takiej samej kwocie.

W ustawie został przewidziany próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Tym samym 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury otrzyma pomniejszone świadczenie zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Oznacza to, że świadczenie będzie pomniejszane o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. Dodatkowo 500 tys. emerytów, którzy mają najwyższe emerytury tj. w wysokości około 4,2 tys. zł, nie otrzymają dodatkowego świadczenia.

Rząd przeznaczył 11,4 mld zł na wypłatę czternastej emerytury. Wcześniej jednak zdecydowano, że wszyscy emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę (bez progów dochodowych), która będzie wypłacana już w kwietniu.

Więcej o: