Niemcy przedłużą lockdown do końca marca. Będą jednak wyjątki

Niemiecki rząd w środę przedłuży lockdown do 28 marca, ale jednocześnie rozluźni część ograniczeń - podał we wtorek portal Focus Online. W całym kraju otwarte mają zostać m.in. księgarnie i sklepy ogrodnicze.

Według portalu, który powołuje się na projekt porozumienia między rządem federalnym i premierami krajów związkowych, luzowanie restrykcji ma zacząć się 8 marca, kiedy zniesiony zostanie zakaz spotkań z osobami z innych domostw. Spotkania mają być ograniczone do 5 osób, nie licząc dzieci do 14 roku życia. Zasady te mogą być dodatkowo rozluźnione na obszarach, gdzie panuje lepsza sytuacja epidemiczna.

Zobacz wideo Czy rząd stara się pozyskać dodatkowe szczepionki poza mechanizmem Unii Europejskiej?

Niemcy przedłużają lockdown do końca marca. Jaki będą wyjątki?

Otwarte zostaną też księgarnie, sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie i szkoły nauki jazdy, zaś w regionach, gdzie średnia liczba nowych zakażeń będzie poniżej poziomu 35 na 100 tys. mieszkańców, będą mogły otworzyć się też inne sklepy, placówki kultury i boiska sportowe. Jednocześnie nowe porozumienie przewiduje też "hamulec bezpieczeństwa", tj. możliwy powrót ograniczeń w razie pogorszenia się sytuacji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w środę spotka się z premierami landów, by omówić kolejne kroki w walce z pandemią. Od początku lutego liczba nowych zakażeń w Niemczech ustabilizowała się na poziomie poniżej 10 tys. dziennie. Lockdown w Niemczech trwa od grudnia ub.r. (osk/ akl/ PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: