Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionki firmy Johnson&Johnson

Europejska Agencja Leków autoryzowała szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson&Johnson. To jeszcze nie oznacza końca procedur, bo ostateczną decyzję o zatwierdzeniu i dopuszczeniu preparatów na unijny rynek musi podjąć Komisja Europejska. Bruksela zapowiedziała, że zrobi to niezwłocznie.

Decyzja Agencji pozwala Komisji Europejskiej udzielić zgody na sprzedaż szczepionki na unijnym rynku. Prawdopodobnie nastąpi to również w czwartek. Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona przez Komisję Europejską, będzie czwartym preparatem przeciw COVID-19 dopuszczonym w Unii Europejskiej. "Dzięki tej ostatniej pozytywnej opinii władze w całej Unii Europejskiej będą miały kolejną możliwość walki z pandemią oraz ochrony życia i zdrowia swoich obywateli" - napisała w oświadczeniu prasowym przesłanym mediom dyrektor EMA Emer Cooke.

Unijna agencja uznała, że szczepionki amerykańskiego koncernu są bezpieczne i skuteczne i mogą być podawane osobom powyżej 18 roku życia. Umowa z firmą Johnson i Johnson przewiduje dostawy do Unii do 400 milionów dawek szczepionek. Połowa ma być dostarczona jeszcze w tym roku.

Pierwsze dawki mają dotrzeć do krajów członkowskich w przyszłym miesiącu

Szczepionki tego koncernu podawane są w jednej dawce i można je przechowywać w lodówce. Tym różnią się one od szczepionek firm, które wcześniej uzyskały autoryzację w Unii, czyli BioNTech i Pfizer, Moderny, oraz AstraZeneki.

Pierwsze dawki wyprodukowane przez Johnson&Johnson mają dotrzeć do krajów członkowskich w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo jeszcze, czy w drugim kwartale wszystkie terminy zostaną dotrzymane. Z doniesień agencyjnych wynika bowiem, że koncern może mieć problemy z planowanymi dostawami. Komisja na razie tych informacji nie komentuje.

Zobacz wideo Czy do Polski trafi rosyjska szczepionka? "Jedynymi produktami, które mogą trafić na polski rynek, są produkty zweryfikowane"
Więcej o: