Pfizer testuje lek na COVID-19. Jako pierwszy będzie podawany doustnie

Pfizer rozpoczął wstępne testy kliniczne leku doustnego, który można przepisać we wczesnej fazie infekcji spowodowanej zakażeniem SARS-CoV-2.

Pfizer we współpracy z niemiecką firmą BioNTech jako pierwszy opracował skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Amerykański producent leków pracuje nad kolejnym specyfikiem, który może przyczynić się w walce z pandemią koronawirusa. Testowany lek przeciwwirusowy wykazał w badaniach laboratoryjnych silną aktywność przeciwko SARS-CoV-2 wywołującemu COVID-19. 

Zobacz wideo Szczepionka Janssen przeciwko COVID-19 została publicznie zatwierdzona do użytku międzynarodowego [ENG]

Pfizer testuje lek doustny, który pomoże w walce z koronawirusem 

Jak podaje Agencja Reutera, testowany lek został roboczo nazwany PF-07321332. Jest to inhibitor proteazy, który zapobiega replikacji wirusa w komórkach. Tego typu leki są skuteczne w leczeniu innych patogenów wirusowych, takich jak HIV i wirus powodujący zapalenie wątroby typu C, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi.

Według Pfizera wykorzystywane przez niego molekuły mogą w przyszłości pomóc w przygotowaniu bezpiecznej terapii stosowanej przy COVID-19. 

Leki Pfizera pomogą na wczesnym etapie choroby 

Pacjenci hospitalizowani testują inny lek przeciwwirusowy Pfizera, który jest podawany dożylnie – Testowane leki mają potencjał stworzenia kompleksowej terapii, która będzie stanowić uzupełnienie dla szczepienia, w momencie, kiedy choroba wystąpi – poinformował, cytowany przez Reutersa, dyrektor medyczny Pfizera Mikael Dolsten.

Obecnie jedynym lekiem zatwierdzonym do leczenia koronawirusa jest Remdesivir wyprodukowany przez firmę Gilead Sciences. 

Więcej o: