Ile książek sprzedał Jakub Żulczyk? Poczytnego pisarza oskarżono o znieważenie prezydenta

Jakub Żulczyk został postawiony przez prokuraturę w stan oskarżenia za nazwanie prezydenta Andrzeja Dudy "debilem". To jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Ile książek sprzedał Jakub Żulczyk?

Dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że Jakub Żulczyk, autor m.in. hitowego "Ślepnąć od świateł" jest oskarżony o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o jego wpis na mediach społecznościowych sprzed pięciu miesięcy w sprawie wyborów prezydenckich w USA. 

Andrzej Duda, prezydent Polski, napisał na Twitterze, że czeka na nominację Joe Bidena, prezydenta-elekta USA, przez Kolegium Elektorskie (...). Prezydenta-elekta w USA "obwieszczają" agencje prasowe, nie ma żadnego federalnego, centralnego ciała ani urzędu, w którego gestii leży owo obwieszczenie. Wszystko, co następuje od dzisiaj - doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie - to czysta formalność. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem.

- napisał Żulczyk na swoim fanpage'u na Facebooku.

Jakub Żulczyk oskarżony o zniesławienie prezydenta Jakub Żulczyk oskarżony. Wydawnictwo Świat Książki wydało oświadczenie

Ile książek sprzedał Jakub Żulczyk?

Wydawnictwo Świat Książki w 2020 roku poinformowało, że sprzedaż książek pisarza przekroczyła już ponad pół miliona egzemplarzy. Przeszło połowę tego, tj. 300 tys. stanowi sprzedaż "Ślepnąć od Świateł". Drugą najlepiej sprzedająca się książką muszą być więc "Wzgórza psów", bowiem Żulczyk informował 24 lutego, że ich sprzedaż zbliża się do 100 tys. egzemplarzy. 

Trudno oszacować, o ile od tego czasu wzrosły te liczby, gdyż nie istnieje w Polsce instytucja, która zliczałaby sprzedaż książek. Najlepsze dane dostarcza Nielsen BookScan Polska, który pokrywa ok. 20 proc. rynku i w 2020 roku prześledził 13,6 mln transakcji z ponad 250 księgarni, informuje Business Insider. W swoich wyliczeniach Nielsen nie obejmuje m.in. Empiku, który nie odpowiedział na prośbę BI o informacje nt. sprzedaży książek Żulczyka. 

Zobacz wideo Podsumowanie roku 2020. Książki

Wg zeszłorocznych danych Nielsena Żulczyk sprzedał w 2020 roku: 

  • Ślepnąc od świateł - 3357 sprzedanych egzemplarzy - 81 422 zł
  • Czarne słońce - 2308 sprzedanych egzemplarzy - 76 538 zł
  • Wzgórze psów - 1499 sprzedanych egzemplarzy - 33 640 zł
  • Zrób mi jakąś krzywdę - 866 sprzedanych egzemplarzy - 18 750 zł
  • Instytut (wyd. poprawione) - 603 sprzedane egzemplarze - 10 849 zł.

Łączna wartość sprzedanych książek sięgnęła 250 tys. zł. To niemal trzy razy mniej niż w 2019 roku (ok. 740 tys. zł) i ponad dwa razy mniej niż trzy lata temu (590 tys. zł). Na sprzedaż w tych latach niewątpliwie wpłynęła premiera serialu HBO "Ślepnąc od Świateł" z końca 2018 roku. Trzeba też pamiętać, że Nielsen uwzględnia tylko jedną piątą polskiego rynku sprzedaży książek. 

Sprawa Żulczyka rozlała się po całym świecie

Oskarżenie Jakuba Żulczyka przez prokuraturę to sprawa niewątpliwie kontrowersyjna i uderzająca w prawo do wolności słowa. 

Tego typu oskarżenia są coraz bardziej absurdalne we współczesnym świecie i przynoszą często całkowicie odwrotny skutek. Dzisiaj BBC nadała informację na ten temat, więc ta informacja ma już wymiar światowy

- powiedział Włodzimierz Cimoszewicz.

Andrzej Duda Spychalski o sprawie Żulczyka: Prezydent apeluje o szacunek

Cimoszewicz się nie myli, ponieważ o sprawie Żulczyka rzeczywiście usłyszał cały świat. Andrzej Duda stał się bohaterem nagłówków m.in. BBC, "The Guardian, czeskich i chińskich mediów, czy Al Jazeery. 

Więcej o: