Awaria rządowych systemów dla pacjentów, punktów szczepień i lekarzy. "Totalny chaos"

Pacjenci nie mają dostępu, lekarze nie mają dostępu, punkty szczepień nie mają dostępu, totalny chaos. W taki sposób Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej komentuje problemy z funkcjonowaniem rządowych serwisów ministerstwa zdrowia. Na szczęście są coraz mniejsze.
Zobacz wideo Belka: Możemy obudzić się w sytuacji, gdy nie będziemy mogli zapanować nad inflacją

Od godzin rannych ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku od 40 do 60 lat. Po kilku godzinach została jednak wstrzymana. Michał Dworczyk, szef KPRM wyjaśnił, że doszło do błędu. System umożliwiał bowiem rejestrację dla grupy już od kwietnia. Tymczasem powinien, zdaniem szefa KRPM, umożliwiać otrzymanie dawki preparatu najwcześniej w drugiej połowie maja. 

Opozycja o awarii rządowych systemów: Chaos

Ostatecznie rejestrację na szczepienia wstrzymano. Osoby, które uzyskały termin kwietniowy, mają być informowane o zmianie. Zainteresowanie programem szczepień sprawiło jednak problemy z rządowymi stronami. Serwis pacjent.gov.pl, za pomocą którego można rejestrować się na szczepienie lub przeglądać e-recepty, nie działa. 

Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej donosi o innych problemach systemu. "Pacjenci nie mają dostępu do internetowych kont pacjentów. Lekarze nie mają dostępu do kont gabinet.gov.pl. Punkty szczepień nie mają dostępu do aplikacji dla punktów szczepień. Nie można wystawiać e-recept, skierowań. Nie ma dostępu do historii leczenia. Totalny chaos" - napisał na Twitterze. 

Niezapowiadana rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi. System padł

Zainteresowanie rejestracją na szczepienia przeciwko COVID-19 okazało się na tyle duże, że strona pacjent.gov.pl w krótkim czasie przestała odpowiadać. Powodem uruchomienia dodatkowych rejestracji było niskie zainteresowanie ze strony osób, które mogły rejestrować się w marcu - sześćdziesięciolatków. 

- Mamy milion 800 tys. wolnych miejsc na szczepienie do maja. W ostatnich dniach rejestracja seniorów na szczepienia spadła, dlatego rozpoczęliśmy zapisy na szczepienie dla tych Polaków, którzy zgłosili taką chęć w styczniu 2021 roku. Wieczorem 31 marca w systemie pojawiły się e-skierowania dla osób od 40. do 60. roku życia - tłmaczył nad ranem Michał Dworczyk. Wcześniej koordynator Narodowego Programu Szczepień przekazywał, że rejestracja dla rocznika 1962 rozpocznie się dopiero 12 kwietnia.

Więcej o: