Książę Filip nie żyje. Rozpoczyna się Operacja Forth Bridge. Jakie są jej procedury?

W wieku 99 lat zmarł mąż królowej Elżbiety, książę Edynburga, Filip. Jak w przypadku każdego członka brytyjskiej rodziny królewskiej, opracowano specjalne procedury na to wydarzenie. Jakie są szczegóły Operacji Forth Bridge?

Książę Filip zmarł w piątek nad ranem w zamku Windsor. Gdyby stało się to w nocy, informacja zostałaby podana dopiero następnego dnia rano, wynika z procedur Operacji Forth Bridge. To nazwa planu, przygotowanego na wypadek śmierci księcia Edynburga.

W przypadku każdego członka brytyjskiej rodziny królewskiej jest taki plan. Procedury po śmierci Królowej Elżbiety nazwano Operacją London Bridge. 

Śmierć księcia Filipa. Co dalej? Rozpoczyna się Operacja Forth Bridge

Wiadomość o śmierci członka królewskiej rodziny podaje BBC, publiczne medium Brytyjczyków. W całym kraju spuszczono flagi do połowy masztu. Jak informuje polishexpress.com, do premiera należy decyzja o tym, które wydarzenia sportowe i biznesowe zostaną zawieszone. 

Operacja Forth Bridge przewiduje, że książę Filip - wbrew tradycji - nie zostanie złożony w Westminster Hall. Zamiast tego, na czas przygotowań do pogrzebu ciało spocznie w Pałacu św. Jakuba. Książę Edynburga ma prawo do pogrzebu państwowego z udziałem procesji wojskowej, w której udział może wziąć Royal Navy. Ceremonia jednak ma być kameralna, między innymi ze względu na trwającą pandemię. Oczekuje się jednak, że wojsko w jakiś sposób odda hołd zmarłemu.

Tylko 30 osób weźmie udział w pogrzebie księcia Filipa. Z powodu pandemii

Nabożeństwo pogrzebowe ma się odbyć w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, całość będzie transmitowana w telewizji. Jak podaje standard.co.uk, obecne obostrzenia pozwalają na uczestnictwo w pogrzebie ledwie 30 osób, z zachowaniem zasad dystansu społecznego i w maseczkach. 

Książę Filip zostanie pochowany w ogrodach Frogmore, na terenach zamku Windsor, podaje mirror.co.uk. Spoczywają tam królowa Wiktoria i książę Albert. To też odejście od tradycji, zazwyczaj monarchowie i ich małżonkowie chowani są bowiem w Opactwie Westminsterskim lub w kaplicy św. Jerzego. 

Rozpoczął się też ośmiodniowy okres żałoby królowej Elżbiety II. Oznacza to zawieszenie spraw państwowych na znak szacunku dla zmarłego. W tym czasie królowa nie wyda żadnej zgody na nowe ustawy. Po zakończeniu tego okresu rozpocznie się 30-dniowa prywatna żałoba królewska - królowa nie będzie pokazywała się publicznie.

Śmierć księcia Filipa nie wpływa na linię sukcesyjną do brytyjskiego tronu. Wciąż pierwszy do jego objęcia jest książę Karol. 

Filip, książę Edynburga

Urodził się 10 czerwca 1921 roku, nie dożył więc setnych urodzin. W połowie marca 2021 r. trafił do szpitala i przeszedł operację serca.

Jako 18-latek wstąpił do Royal Navy, w tym samym 1939 roku rozpoczął swoją korespondencję z 13-letnią wówczas księżniczką Elżbietą, przyszłą królową Wielkiej Brytanii. Książę Filip podczas II wojny światowej służył we flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku. Elżbietę poślubił 20 listopada 1947 roku. Mianowano go wtedy księciem Edynburga, hrabią Marioneth oraz baronem Greenwich.

<<Reklama>> Ebooki o rodzinie królewskiej dostępne są w Publio.pl >>

Więcej o: