Dostałeś SMS o niezapłaconym mandacie? Policja ostrzega przed oszustami

Policja ostrzega przed oszustami działającymi metodą "na mandat karny". "Otrzymałeś SMS-a z informacją o niezapłaconym mandacie? Kwota nie jest wysoka, więc dla świętego spokoju klikasz w przesłany link? Uważaj! Możesz stracić pieniądze, które masz na koncie" - ostrzega śląska Policja.

SMS, będący próbą wyłudzenia, to informacja o rzekomo niezapłaconym mandacie karnym. W treści wiadomości pojawia się także groźba skierowania sprawy do sądu i termin, w jakim to nastąpi. Oszuści podają także link do strony, na której rzekomo można opłacić karę. Pod żadnym pozorem nie wolno w niego klikać. Jak ostrzega policja, może się to skończyć nawet wyzerowaniem konta bankowego. 

Zobacz wideo Głogów. Policyjne nagranie z interwencji w czasie zgromadzenia

Policja ostrzega przed oszustwem "na mandat karny"

Śląska policja ostrzega przed nowym sposobem "cyberataku" i precyzyjnie opisuje, jak działają oszuści i czego się spodziewają. W treści rozsyłanych SMS-ów kwota rzekomego mandatu jest niska.

"Przestępcy liczą zapewne na to, że osoby mające dylemat, czy rzeczywiście zapomniały uregulować jakiekolwiek należności, dla świętego spokoju będą chciały wpłacić pieniądze. A będzie to możliwe poprzez zawarty w wiadomości link. Otwierając go, ofiara ataku phishingowego trafi na stronę oszusta, na której zostanie poproszona o podanie danych, takich jak: login, hasło oraz kod z SMS-a, potrzebnych do zalogowania na rachunek bankowy. Strona ta przypomina bramkę do realizacji szybkich płatności internetowych, dlatego wiele osób nie orientuje się, że wpisując dane, przekazuje je oszustowi, który bez problemu zaloguje się na dane konto i ukradnie zgromadzone na nim środki" - czytamy na stronie internetowej śląskiej Policji.

Seniorka oszukana metodą na 'niemieckiego żołnierza'. 'Norman z Frankfurtu' wyłudził od niej prawie pół milion złotych Seniorka oszukana metodą na "niemieckiego żołnierza". Straciła 460 tys. zł

Oszustwo "na mandat karny". Na co zwrócić uwagę

Policja apeluje o zachowanie ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podobnej treści. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • spójrz na język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, a także robią błędy ortograficzne i stylistyczne;
  • zanim otworzysz przesłany link, przeczytaj dokładnie, jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
  • nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi np. od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę;
  • sprawdź dokładnie wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w internecie.
Więcej o: