Majówka 2021. Kiedy wypada i jak zaplanować urlop? Jakie obostrzenia obowiązują?

Majówka to dodatkowy czas w roku na odpoczynek. W tym roku będzie jednak, podobnie jak w 2020 roku, ograniczona licznymi restrykcjami. Jak zaplanować majówkowy urlop w tym roku?
Zobacz wideo Restrykcje przedłużone z wyjątkami. Dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli

1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, powszechnie znany jako Święto Pracy. W tym roku wypada on w sobotę. Święto Konstytucji 3 Maja wypada natomiast w poniedziałek, co pozwoli nam przedłużyć weekend o jeden dzień. W dodatku zgodnie z art. 130 par. 2 Kodeksu Pracy, jeśli święto wolne od pracy wypada w sobotę, to przysługuje dodatkowy dzień wolny w tygodniu - zwykle wyznaczany przez pracodawcę. 

W 2021 roku majówka wypada od soboty do poniedziałku. Najbardziej korzystne będzie więc wzięcie dodatkowych dni wolnych w dniach 4, 5, 6 i 7 maja. Wtedy możemy liczyć na dziewięć dni odpoczynku od pracy. 

Majówka. Polacy raczej zostaną w domach, ale już planują wyjazd na wakacje [SONDAŻ]Majówka. Polacy zostaną w domach, ale planują wyjazdy na wakacje [SONDAŻ]

Majówka 2021 - trzeba pamiętać o obostrzeniach

Ze względu na epidemię koronawirusa, majówka w tym roku odbędzie się pod znakiem obostrzeń. Wszelkie obiekty noclegowe pozostaną zamknięte co najmniej do 3 maja włącznie. Zamknięte będą także obiekty kultury (kina, galerie, muzea, teatry) czy galerie handlowe, a także baseny czy sauny. Restauracje mogą jedynie wydawać dania na wynos. W sprawie weekendu majowego apelował też rzecznik Ministerstwa Zdrowia. - Apelujemy o jeszcze trochę cierpliwości i zachowanie odpowiedzialności w majówkę - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Adam Niedzielski zapowiedział natomiast, że należy spodziewać się wzmożonych kontroli w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych podczas majówki. Ministerstwo Zdrowia spodziewa się też większego ruchu na granicy. Należy pamiętać, że z obowiązku kwarantanny po przekroczeniu granic Polski zwalniane są jedynie osoby, które przeszły pełny cykl szczepień przeciwko koronawirusowi lub podróżni, którzy przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19 (nie starszy niż dwie doby). "Ze względu na sytuację epidemiologiczną, obecnie zarówno osoby przyjeżdzające ze strefy Schengen oraz spoza strefy Schengen są (niezależnie od środka transportu) obowiązana poddać się 10-dniowej kwarantannie (o ile nie zachodzą przesłanki zwalniające z tego obowiązku)" - napisano na stronie gov.pl.

Długoterminowa prognoza pogody na maj. Na horyzoncie widać upalne temperaturyPogoda. Kiedy ocieplenie? Synoptycy prognozują upał. A co z majówką?

Majówka 2021 za granicą? 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wyjazd, musimy pamiętać, że państwa wprowadzają obecnie różne ograniczenia dla przyjezdnych. W Turcji, Egipcie, Grecji czy Francji będziemy musieli okazać negatywny wynik testu PCR na COVID-19 - badanie nie może być zrobione wcześniej niż 72 godziny przed wyjazdem. W Austrii także musimy okazać negatywny wynik testu, jeśli nie chcemy zostać skierowani na kwarantannę, może on być jednak wykonany w formie antygenowej lub PCR. W Chorwacji i Grecji z konieczności wykonania testu zwolnione są osoby zaszczepione (przy czym od podania drugiej dawki muszą upłynąć minimum dwa tygodnie). Szczegółowe informacje na temat wjazdu do poszczególnych krajów znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Więcej o: