Znaczki pocztowe. Listy polecone opłacimy nimi tylko do końca kwietnia. Poczta Polska wprowadza nalepkę R

Już za kilka dni do wysyłki listu poleconego nie użyjemy znaczków pocztowych. Zastąpią je specjalne naklejki "R" z kodem kreskowym. Bez zmian pozostaje jednak sposób wysyłki listów nierejestrowanych, a także e-znaczki.
Zobacz wideo Kto powinien ponieść odpowiedzialność za koszty majowych wyborów?

"Od 1 maja listy polecone w obrocie krajowym i zagranicznym opłacane będą przez klientów indywidualnych gotówką lub instrumentem płatniczym. Znaczki pocztowe zastąpione zostaną nowym wzorem nalepki R" - napisała Poczta Polska na Facebooku. "Wystarczy wypełnić dowód nadania listu poleconego i razem z przesyłką przekazać pracownikowi placówki pocztowej, który w polu znaku opłaty pocztowej umieści nalepkę R i wpisze na niej kwotę należnej opłaty za przesyłkę" - czytamy. 

Koniec znaczków pocztowych w listach poleconych. "Poczta Polska unowocześnia się"

O zmianie wiadomo już od pewnego czasu. Informacja o niej pojawiła się w regulaminie już w maju ubiegłego roku i - jak pisaliśmy - pierwotnie miała być ona wprowadzona 1 lutego, jednak zdecydowano się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i wydłużyć termin o trzy miesiące. Wiele osób, które zaopatrzyło się w duże ilości znaczków, chciało je bowiem wykorzystać. Poczta podkreśla jednak, że zmiany nie zakładają całkowitej rezygnacji ze znaczków. Nadal będzie można z nich korzystać w przypadku listów nierejestrowanych i w celach kolekcjonerskich. Bez zmian pozostaną także e-znaczki. Spółka zaznacza, że takie zmiany zostały już wprowadzone w innych krajach europejskich

- Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie  - mówił wiceprezes zarządu Poczty Polskiej, Andrzej Bodziony. 

Więcej o: