Poczta Polska kończy ze znaczkami. Ale tylko na części przesyłek. "Rewolucyjna zmiana"

Zamiast znaczka pojawi się naklejka z kodem kreskowym. Przynajmniej na listach poleconych wysyłanych Pocztą Polską. Takie zmiany szykuje państwowy gigant pocztowy i mówi o rewolucji. Znaczki z listów znikną już za niespełna dwa miesiące.
Zobacz wideo „Wybory kopertowe”. Budka: Każdy, kto działał nielegalnie, odpowie za to.

Od 1 maja 2021 roku klienci Poczty Polskiej będą mogli wysłać list polecony, opłacając go w nowy sposób. Zamiast tradycyjnej opłaty znaczkiem pocztowym skorzystają z nowych naklejek zawierających kod kreskowy i literę R. Polski gigant pocztowy mówi o "rewolucyjnej zmianie".

Poczta Polska rezygnuje ze znaczków. Przynajmniej częściowo

Jak tłumaczy Poczta Polska, takie rozwiązanie nie tylko ułatwi klientom nadawanie listów, ale i skróci czas ich obsługi w urzędach pocztowych. Wcześniej analogiczne rozwiązania wprowadzono również m.in. w Niemczech, Francji czy Szwajcarii.

Informację o planowanych zmianach zostały wprowadzone do regulaminu Poczty Polskiej już w maju 2020 roku i miały zacząć obowiązywać od 1 lutego 2021. Poczta postanowiła jednak wydłużyć okres przejściowy, chcąc ułatwić klientom wykorzystanie wcześniej kupionych znaczków. Zmiany wejdą więc w życie od maja.

Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie 

- mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej cytowany w komunikacie.

To nie koniec znaczków pocztowych

Wprowadzenie nowego rozwiązania nie oznacza jednak całkowitego końca znaczków pocztowych w Polsce. Poczta zaznacza, że zmiana ujednolici stosowane systemy, bo naklejki na listach poleconych dołączą do tych na paczkach czy przesyłkach kurierskich.

Znacznie jednak nie znikną. Wciąż będzie można nimi opłacić listy nierejestrowane, które wrzucamy do skrzynki, a także zakupić je do celów kolekcjonerskich. Ważne pozostaną również e-znaczki stosowane do opłacenia przesyłek poleconych krajowych i zagranicznych.

Więcej o: