Krajowe Plany Odbudowy muszą być przedstawione Brukseli do jutra

Krajowe Plany Odbudowy, czyli programy reform oraz inwestycji, które zostaną sfinansowane z Europejskiego Funduszu Odbudowy, powinny zostać przesłane do Brukseli do jutra do północy. Możliwy jest jednak "dodatkowy czas", przekazał rozmówca RMF24.

Termin przesyłania Krajowych Planów Odbudowy mija w piątek 30 kwietnia. Pieniądze na ich realizację rządy państw otrzymają w formie dotacji i pożyczek z Unii Europejskiej (w ramach Funduszu Odbudowy po pandemii). Słowacja to pierwszy kraj z Grupy Wyszehradzkiej, który zdążył już dostarczyć swój plan reform oraz inwestycji. Państwa, takie jak Portugalia, Niemcy czy Francja również już to zrobiły, informuje RMF24

Zobacz wideo

W piątek 30 kwietnia mija termin wysłania Krajowych Planów Odbudowy

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewniał w czwartek, że ministerstwo zrobi wszystko, co możliwe, aby projekt trafił do Brukseli jutro do północy. - W piątek Rada Ministrów ma przyjąć Krajowy Plan Odbudowy; umówiliśmy się z Komisją Europejską, że 30 kwietnia złożymy końcowy dokument - mówił polityk, cytowany przez RMF24 za PAP. Według nieoficjalnych ustaleń portalu polskie władze mają czekać jeszcze na pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. 

Bruksela miała zasygnalizować jednak, że jest jeszcze dodatkowy czas na przedłożenie planów, nawet do połowy maja, podaje serwis, powołując się na słowa swojego rozmówcy. Zaznaczył on, że "jeżeli inne kraje UE będą korzystać z tego dodatkowego czasu, to Polska także go nie zmarnuje". 

Przyspieszone posiedzenie Sejmu we wtorek 4 maja

Andrzej Grzegrzółka z Centrum Informacyjnego Sejmu poinformował, że we wtorek 4 maja o godz. 16 ma odbyć się dodatkowe posiedzenie Sejmu dot. ustawy ws. Funduszu Odbudowy. Wcześniej miało o tym zadecydować kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości po czwartkowej naradzie.  

Czytaj więcej: PiS "dopycha kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy". Głosowanie już 4 maja, będzie zwykła większość>>>

"W planie jest II czytanie, a następnie III, czyli głosowanie. Na razie nie wiadomo, kiedy komisje zajmą się projektem" - informował portal 300polityka.pl.

Europejski Fundusz Odbudowy - czym jest?

Przywódcy państw Unii Europejskiej w grudniu ubiegłego roku doszli do porozumienia w sprawie budżetu wieloletniego na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach funduszu Polska ma otrzymać niemal 24 mld euro w dotacjach oraz ponad 34 mld euro w formie pożyczek. 

Podstawą do tego, by otrzymać środki, jest przedstawienie Krajowego Planu Odbudowy, który przygotować musi każde państwo Unii Europejskiej. Termin przekazania planu Komisji Europejskiej to koniec kwietnia. 

Więcej o: