Komisja Europejska domaga się kary za opóźnienia w dostawie szczepionek AstraZeneca

Komisja Europejska będzie domagać się od AstryZeneki opłaty w wysokości 10 euro za każdy dzień opóźnienia w dostawie szczepionki przeciwko koronawirusowi. Kara ma dotyczyć każdej dawki, która nie dotarła do Europy w wyznaczonym czasie. Prawnik reprezentujący komisję w sądzie w Brukseli zapowiedział, że KE domaga się dodatkowo 10 mln euro kary za każde naruszenie umowy, które zostanie ustalone przez sąd.

AstraZeneca opóźniła dostawy szczepionek do Unii Europejskiej. Wobec koncernu Komisja Europejska podjęła kroki prawne.

Zobacz wideo Dlaczego Unia Europejska nie chce przedłużyć umowy z firmą Astra Zeneca?

Komisja Europejska chce uzyskać m.in. 10 mln euro odszkodowania od koncernu AstraZeneca za opóźnienia w dostawach preparatu 

Prawnik reprezentujący Komisję Europejską w brukselskim sądzie zażądał od koncernu AstraZeneca 10 euro za każdy dzień opóźnienia dostaw szczepionki przeciwko Covid-19 w przypadku każdej dawki. Oprócz tego chce on 10 mln euro kary za każde naruszenie umowy, które ustali sąd.

Rafael Jafferali, adwokat reprezentujący Komisję Europejską, przekonywał, że firma AstraZeneca działała w złej wierze opóźniając dostawy do krajów Unii Europejskiej. Zdaniem prawnika, szwedzko-brytyjski koncern robił to, by móc wywiązać się z umów z innymi państwami, m.in. z Wielką Brytanią.

Szczepionki AstraZeneca. Zamiast 300 mln dawek w pierwszym kwartale 2021 r. dostarczono 30 mln 

Umowa KE z koncernem AstraZeneca, podpisana w imieniu państw członkowskich UE, przewidywała dostawę 300 milionów dawek z opcją na kolejne 100 milionów. Oczekiwano, że dawki będą dostarczane przez cały 2021 rok. W pierwszym kwartale firma dostarczyła jednak tylko 30 mln. W drugim kwartale dostawy nieznacznie wzrosły, ale według KE nie osiągną poziomu przewidywanego przez umowę.

AstraZeneca twierdzi, że dołożyła wszelkich starań, aby dostarczyć preparat na czas, ale produkcja szczepionek jest skomplikowanym procesem, który napotkał na nieprzewidziane trudności.

Wyrok ma zapaść w czerwcu.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: