Globalna awaria serwisów internetowych. Financial Times, Reddit, strony rządowe niedostępne. "Sorry"

Serwisy internetowe na całym świecie padają jeden po drugim. Strony gigantów takich jak Amazon, CNN, "New York Times" czy "The Guardian" nie odpowiadają w ogóle lub z oporami. W sieci pojawiły się już pierwsze diagnozy możliwej awarii.

Media społecznościowe obiegła informacja o awarii dużych, głównie amerykańskich serwisów internetowych. Użytkownicy zgłaszają poważne problemy lub całkowitą niedostępność stron takich jak Amazon, Reddit, Twitch. Nie działają też strony niektórych mediów - "New York Times'a", "Financial Times'a", CNN. Nie odpowiada brytyjska strona rządowa. Część wymienianych przez internautów serwisów działa w Polsce. Może to wynikać z używania różnych serwerów. 

Zobacz wideo Ransomware to już prawdziwa plaga. Straty firm są liczone w miliardach dolarów [TOPtech]

Globalna awaria serwisów internetowych. Zaczęły padać o tej samej godzinie

Zastanawiająco wygląda raport serwisu DownDetector.com, który specjalizuje się w wykrywaniu awarii. Wiele amerykańskich serwisów odnotowało problemy z działaniem o tej samej godzinie - tuż przed południem polskiego czasu. 

Awaria serwisów internetowychAwaria serwisów internetowych Źródło: Down Detector

Pojawiły się już pierwsze diagnozy globalnej usterki. Eksperci podejrzewają, że może mieć związek z usługą Amazon Web Services. Wiele serwisów internetowych korzysta z tej platformy, która służy do przechowywania danych w chmurze. 

Jeśli informacje o przyczynach awarii się potwierdzą, oznaczałoby to kolejną awarię tego typu. W lutym 2017 roku Amazon postanowił zresetować maszyny odpowiedzialne za prowadzenie usługi. Do komendy nakazującej restart wkradł się jednak błąd. Prosta literówka znacząco zwiększyła ilość ponownie uruchamianych serwerów. Restart miał dotyczyć tylko tych związanych z obsługą rozliczeń. Tymczasem z sieci zniknęły serwery kluczowe dla działania całej infrastruktury Amazon Web Services. Wywołało to lawinę problemów, którą użytkownicy sieci odczuli jako "strona mi się nie ładuje".

Więcej o: