ZUS zakończył waloryzację. Na kontach ubezpieczeniowych pojawiły się 164 miliardy złotych

Zakończyła się coroczna waloryzacja składek w ZUS za 2020 rok. Na konta i subkonta ubezpieczonych trafiły łącznie niemal 164 miliardy złotych.

"Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzacje kapitału początkowego. Środki rosną wtedy o określony procent. Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) oraz od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat" - powiadomił na swojej stronie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Informacja nt. waloryzacji kont i subkont ZUS ponownie w formie elektronicznej

- W czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające składki na ubezpieczenie emerytalne, wzrosły o 5,41 proc., a stany subkont wzrosły o 5,23 proc. Łącznie o 163 860 100 735 zł zwiększył się kapitał na kontach ubezpieczonych - przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, której słowa zacytował portal Money.pl. Jako przykład prezes ZUS podała przypadek osoby, na której koncie na koniec stycznia br. znajdowało się 450 tys. zł - w czerwcu dopisano by jej 24,3 tys. zł. - Jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększył się o prawie 46 tys. zł - dodała Uścińska.

W tym roku podobnie jak w poprzednim ubezpieczeni otrzymają stosowną informację nie w formie papierowej, ale elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Jeśli ubezpieczony wyrazi takie żądanie, informacja o stanie konta ubezpieczonego zostanie mu przesłana w formie papierowej.

Więcej o: