Andrzej Duda o działaniach ws. budowy elektrowni atomowych. "By chronić środowisko"

Andrzej Duda powiedział na antenie TVP Info, że trwają pracę nad zróżnicowaniem źródeł energii w Polsce. Prezydent zdradził również, że rząd podejmuje działania w kierunku budowy elektrowni atomowej. Duda wspomniał też o gazie i Baltic Pipe.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla TVP Info, że rządzący kładą nacisk na zapewnienie kolejnych źródeł dostaw energii, ponieważ "mają one dać Polsce suwerenność energetyczną". W tym kontekście wymienił m.in. energetykę jądrową.

Zobacz wideo Elektrownia jądrowa w Polsce? Mucha: Jesteśmy bardzo sceptyczni

Elektrownia atomowa w Polsce. Andrzej Duda zdradza, że trwają prace

Andrzej Duda podkreślał, że Polska potrzebuje stałego, pewnego źródła energii elektrycznej. Jest nim - jak mówił - energia pochodząca z atomu. Podkreślił, że jest ona zarazem źródłem najbardziej sprzyjającym klimatowi.

- W związku z powyższym dzisiaj bardzo poważnie podejmujemy działania w kierunku budowy w Polsce elektrowni atomowych, po to właśnie, żeby chronić środowisko, (...) żeby w jak najmniejszym stopniu to niszczenie klimatu postępowało, te zmiany klimatyczne - mówił prezydent w TVP Info. Podkreślił, że energetyka jądrowa ma też zapewnić Polsce suwerenność. - Chcemy mieć swoje elektrownie po to, żeby mieć swój prąd; po to, żeby ten prąd był dostępny - żeby energii elektrycznej nie brakowało - mówił Andrzej Duda.

Andrzej Duda o gazie w Polsce

Prezydent dodał, że niezależności Polski służą także inwestycje związane z gazem jak gazoport w Świnoujściu (który jest obecnie rozbudowywany) czy budowany gazociąg Baltic Pipe z szelfu norweskiego. - Te inwestycje właśnie mają nam w przyszłości zapewnić suwerenność energetyczną w [zakresie - red.] energetyki gazowej - mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że planowana jest budowa kolejnego gazoportu - tym razem w Gdańsku, a także - jeśli będzie trzeba - inne inwestycje.

Więcej o: