Korea Północna chce rozmawiać z USA i już stawia warunki. Reżim zażądał alkoholu i miliona ton ryżu

Korea Północna jest gotowa wrócić do negocjacji w sprawie swojego arsenału jądrowego, jeśli zostanie zniesiony zakaz eksportu metali oraz importu paliw, garniturów i alkoholu. Reżim oczekuje również pomocy w postaci miliona ton ryżu.
Zobacz wideo Tajemnicze „zniknięcie" Kim Dzong Una budzi wiele pytań. Gdzie był dyktator Korei Północnej i czego jeszcze nie wiemy?

W zeszłym tygodniu Korea Północna i Korea Południowa przywróciły tzw. gorącą linię, która została zerwana 13 miesięcy temu przez Pjongjang. Przywódcy Korei Północnej w rozmowie z władzami południowokoreańskimi poinformowali, że wrócą do negocjacji z USA, jeśli zostaną spełnione warunki.

Korea Północna stawia żądania

Korea Północna chce zniesienia zakazu eksportu metali oraz importu paliw, garniturów i alkoholu. Reżim powiadomił również, że kraj potrzebuje miliona ton ryżu, aby wyżywić swoich obywateli. Ubiegłoroczne plony miały zostać mocno uszczuplone z powodu pandemii i niekorzystnych warunków pogodowych.

Jednak rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price zapowiedział, że sekretarz stanu USA Anthony Blinken będzie wzywał kraje Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) do pełnego stosowania międzynarodowych sankcji nałożonych na Koreę Północną - podaje "The Korea Times".

Kryzys żywności w Korei Północnej

W lipcu sam przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un miał przyznać w północnokoreańskiej, państwowej telewizji, że sytuacja żywnościowa w kraju staje się napięta. Jak mówił, sektor rolny nie zrealizował swojego planu produkcji zbóż z powodu szkód spowodowanych przez zeszłoroczne tajfuny.

Pjongjang za swoje obecne kłopoty obarcza też Radę Bezpieczeństwa ONZ, która w 2017 roku nałożyła na Koreę sankcję za program nuklearny i rakietowy. Celem było ograniczenie importu ropy naftowej i produktów rafinacji ropy naftowej do Korei Północnej. Dotknęło to rolników, którym brak dostępu do paliw znacznie utrudnia pracę. - Rolnictwo na całym świecie opiera się na ropie. To oczywiste - powiedział "Al Jazeerze" Hazel Smith, ekspert ds. Korei Północnej z londyńskiego uniwersytetu SOAS.

Zdaniem analityków prawdziwą przyczyną powstających niedoborów żywności jest jednak głównie pandemia koronawirusa, która zmusiła rząd do zamknięcia granicy z Chinami. W związku z tym tony produktów, które były przeznaczone dla Korei Północnej, nigdy do kraju nie dotarły. Podobnie jak szczepionki - preparaty przeciwko polio i gruźlicy również tkwią zablokowane po chińskiej stronie granicy - wynika z raportu UNICEF. Import został niemal wstrzymany, a ceny gwałtownie wzrosły. Ludziom zaczyna więc brakować jedzenia.

USA chce likwidacji arsenału jądrowego Korei Północnej

Stany Zjednoczone chcą denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Korea Północna gotowa była zrezygnować z arsenału nuklearnego, jednak od początku stawiała warunki. Wspólne negocjacje utknęły w miejscu od zakończonego niepowodzeniem szczytu w Wietnamie, który odbył się z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w lutym 2019 r.

Więcej o: