Wójt Tarnowa Podgórnego z "rachunkiem" od premiera. Pokazał mieszkańcom, ile zapłacą za Polski Ład

Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, pokazał "rachunek" od premiera Morawieckiego opiewający na sumę 19,3 mln. - Chciałem pokazać mieszkańcom, ile będą musieli zapłacić za Polski Ład - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]

"Rachunek" z terminem płatności na 1 stycznia 2022 roku został zaprezentowany na oficjalnym profilu Tadeusza Czajki za pośrednictwem Facebooka. Data nie jest przypadkowa - tego dnia ma wejść w życie Polski Ład. "Na Polskim Ładzie stracą wszyscy!" - czytamy na początku wpisu opublikowanego przez wójta Tarnowa Podgórnego.

"Rachunek" od premiera za Polski Ład

"Zapisy Programu Polski Ład przeanalizowali eksperci Związku Miast Polskich, którzy zbudowali algorytm wyliczający wpływ proponowanych zmian na budżety samorządów lokalnych. Okazuje się, że w każdym przypadku są one negatywne: jedne samorządy tracą mniej, inne więcej, ale tracą wszyscy. Według tych wyliczeń Gmina Tarnowo Podgórne straci w swoich dochodach w 2022 r. kwotę blisko 20 milionów zł i co najmniej tyle samo w każdym następnym roku" - czytamy we wpisie Tadeusza Czajki. Dokładniej chodzi o 19,3 mln zł - kwotę, która pojawiła się na "rachunku".

"Nie było jeszcze tak trudnej sytuacji"

Zaprezentowany "rachunek" ma oczywiście znaczenie symboliczne. - To właściwie nie ja wystawiłem rachunek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. To on wystawił rachunek mieszkańcom naszej gminy. W ten sposób chciałem symbolicznie pokazać mieszkańcom, ile będą musieli zapłacić za Polski Ład, jeżeli on wejdzie w życie - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Tadeusz Czajka. Wójt Tarnowa Podgórnego podkreślił, że mieszkańcy powinni mieć świadomość kosztów, jakie będą musieli ponieść.

- Trzeba sobie jasno powiedzieć: jeśli państwo polskie dąży do osłabienia samorządu, to świadomie pogarsza warunki życia każdego obywatela. We współczesnym samorządzie nie było jeszcze tak trudnej sytuacji - wyjaśnił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Tadeusz Czajka.

Więcej o: