Orlen dał pieniądze fundacji, która remontuje dworek Daniela Obajtka

Fundacja Handicap z Zakopanego otrzymała 200 tys. zł z fundacji PKN Orlen - podaje czwartkowa "Gazeta Wyborcza". W rozmowach z fundacją, która dzierżawi w Borkowie dworek Daniela Obajtka, miał brać udział sam prezes Orlenu. Jak podkreśla rozmówczyni dziennika, umowa na dzierżawę dworku miała zostać podpisana już po tym, jak fundacja otrzymała wsparcie nie tylko od Orlenu, ale też Lotosu.

Na początku 2020 roku fundacja Handicap miała dostać z małopolskiego samorządu ponad trzy miliony złotych dofinansowania na projekt "Mali Mistrzowie" i przedszkole integracyjno-terapeutyczne. Fundacja chciała też wydzierżawić od Zakopanego teren i płacić za niego czynsz w wysokości 10 złotych miesięcznie. Ostatecznie jednak umowa nie została podpisana, a przedszkole nie powstało.

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Fundacja, która ma wyremontować dworek Daniela Obajtka, wcześniej otrzymała dofinansowanie z Orlenu

Fundacja Handicap, jak przekazała jej prezeska Małgorzata Tlałka-Długosz "GW", zwróciła się więc z propozycją współpracy do Daniela Obajtka.

Jeszcze w 2020 roku fundacja Handicap otrzymała od Fundacji Orlen 200 tys. złotych, a od Fundacji Lotos 150 tys. złotych. Wiadomo też, że wsparcie wpłynęło od Fundacji Tauron, ale współpraca nie została zakończona, dlatego też prezeska fundacji nie chciała ujawnić kwoty. Małgorzata Tlałka-Długosz przekonuje też, że porozumienie z Orlenem na wybudowanie przedszkola dla osób z niepełnosprawnością intelektualną zostało podpisane przed zawarciem umowy na dzierżawę dworku prezesa Orlenu Daniela Obajtka w Borkowie.

- Na spotkaniu opowiedzieliśmy prezesowi o naszych problemach z siedzibą przedszkola. Prezes z kolei powiedział, że ma nieruchomość, na której chciałby, żeby powstało centrum terapii w Borkowie - mówi Tlałka-Długosz o spotkaniu z Danielem Obajtkiem. Umowa została podpisana na 30 lat. Fundacja w tym czasie chce wyremontować budynek, co wiąże się z kosztem co najmniej kilku, a nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Budynek pozostanie własnością Daniela Obajtka.

"Mamy zapewnienie ze strony pana Daniela Obajtka, że umowa zostanie dalej przedłużona"

Fundacja Handicap chce też postawić na terenie posiadłości działce należącej do Daniela Obajtka nowe nieruchomości. Ma się tam znaleźć m.in. centrum rehabilitacji - Jeżeli z sukcesem je zrealizujemy, to mamy zapewnienie ze strony pana Daniela Obajtka, że umowa zostanie dalej przedłużona lub nastąpi przekazanie obiektu na rzecz fundacji - przekonuje prezeska fundacji.

PKN Orlen nie odpowiedział na pytania "GW" dotyczące tego, czy Daniel Obajtek faktycznie osobiście brał udział w rozmowach z fundacją z Zakopanego.

Daniel Obajtek kupił dworek w 2017 roku, gdy był prezesem Energi. Najpierw wydzierżawił go fundacji "Kresy RP", która miała go wyremontować i stworzyć ośrodek dla młodzieży. Fundacja nie zrealizowała jednak swoich planów, dlatego Obajtek rozwiązał z nimi umowę, a jeszcze tego samego dnia w miejsce "Kresów" weszła Fundacja Handicap.

Prezeska Hadicapu jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. W 2019 roku z listy tej partii dostała się do Rady Miasta Zakopanego. Fundacja zaczęła otrzymywać większe wsparcie finansowe po zorganizowaniu zawodów narciarskich, w których udział wziął Andrzej Duda.

Więcej o: