Przemysław Czarnek zapowiada podwyżki dla nauczycieli. "Miliardy złotych zwiększonej subwencji"

Przemysław Czarnek powrócił do tematu podwyżek dla nauczycieli. Jak wyjawił minister, mowa o "miliardach złotych zwiększonej subwencji". - Projekt podwyżek i reform warunków pracy omawiamy przede wszystkim z nauczycielami i dyrektorami szkół, którzy przedstawili nam swoją wizję dojścia do wyższych wynagrodzeń - powiedział.
Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z portalem Onet wypowiedział się na temat podwyżek dla szkolnych dydaktyków. - Planujemy bardzo duże podwyżki dla nauczycieli, o których już dyskutujemy z przedstawicielami tych związków, które chcą z nami rozmawiać - zapewnił polityk.

Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli: Ministerstwo pracuje już nad projektem

W rozmowie dziennikarz zwrócił uwagę na pogłębiające się problemy kadrowe w sektorze pracowników oświaty. - Szacuje się, że w całym kraju potrzeba dodatkowe 13 tys. pedagogów - zauważył. Przemysław Czarnek w odpowiedzi zapewnił, że ministerstwo pracuje już nad projektem podwyżek, o których rozmawia z "przedstawicielami tych związków, które chcą rozmawiać". Podwyżki miałyby wynikać z "większej reformy warunków pracy i płacy nauczycieli, ich statusu prawnego, społecznego i materialnego". Kiedyś bowiem, jak powiedział minister, praca w budżetówce wiązała się z pewnością zatrudnienia i "socjalem". Jak dodał, dziś jest potrzeba zwiększenia atrakcyjność zawodu nauczyciela.

- Projekt podwyżek i reform warunków pracy omawiamy przede wszystkim z nauczycielami i dyrektorami szkół, którzy przedstawili nam swoją wizję dojścia do wyższych wynagrodzeń. Nikt nie ma wątpliwości, że podwyżki są konieczne. Dzisiaj 2940 zł brutto dla nauczyciela, który kończy studia informatyczne czy matematyczne, to poziom, który nie zagwarantuje, że do szkół trafią jacykolwiek chętni absolwenci tych kierunków. Nie ma też jednak wątpliwości, że nauczyciel powinien być zdecydowanie bardziej dostępny dla uczniów - podkreślił minister. 

Czarnek zapowiada miliardy złotych na podwyżki dla nauczycieli. Za wydłużenie czasu pracy?

Minister Czarnek zdradził, jakie kwoty miałyby zostać przeznaczone na podwyżki. - To będą miliardy złotych zwiększonej subwencji - zapewnił. O szczegółach jak na razie mówić nie chciał, ponieważ nadal wymagają one konsultacji ze związkami zawodowymi. - Nawet jeżeli nie chcą ze mną rozmawiać - przyznał. Jak pisaliśmy jeszcze w czerwcu, z podwyżkami dla nauczycieli miałoby się wiązać także zwiększenie liczby godzin pracy. Związki zawodowe wyraziły swój sprzeciw takim rozwiązaniom. 

- Nie wygląda to dobrze, nie chcemy brać udziału w fasadowych działaniach. […] Nauczyciele są wściekli na takie traktowanie i ja się im nie dziwię - komentował sprawę Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Więcej o: