To będzie dziejowa, globalna reforma podatkowa. "Atomowa broń" skarbówki na wielkie koncerny

136 krajów świata - w tym Polska - podpisały porozumienie ws. dalszej współpracy przy przebudowie międzynarodowego systemu podatkowego. Efektem tych prac ma być wprowadzenie minimalnej stawki podatku CIT na poziomie 15 proc. oraz opodatkowanie cyfrowych gigantów. Reforma ma wejść w życie w 2023 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Porozumienie podpisane zostało przez Polskę i i 135 innych krajów - w tym np. USA, Chiny czy Rosję - na forum OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Jak wyjaśnia OECD, deklarację podpisały kraje reprezentujące łącznie ponad 90 proc. światowej gospodarki (licząc PKB). Na ostatniej prostej udało się do planowanych reform przekonać Estonię, Węgry i Irlandię. Umowa jest obecnie wspierana przez wszystkie kraje OECD i G20. Ma być bronią przede wszystkim przeciw globalnych koncernów korzystających z rajów podatkowych. Ma zapewnić sprawiedliwszy system podatkowy.

Pierwszym filarem rozwiązań ma być opodatkowanie zysków około stu największych i najbardziej dochodowych globalnych koncernów (takich jak np. Amazon, Facebook czy Google) w miejscu, gdzie generują one zyski. Szacuje się, że przyczyni się to do realokacji aż ok. 125 miliardów dolarów.

Drugi filar to minimalna stawka podatku CIT na poziomie 15 proc. Jak tłumaczy OECD, oznacza to, że niezależnie od jurysdykcji, jakiej podlega dana firma, nie miałaby ona możliwości "ucieczki" do niższego opodatkowania. Ma to ograniczyć "konkurencję" podatkową pomiędzy krajami. Minimalna stawka podatkowa ma mieć zastosowanie do firm o przychodach powyżej 750 mln euro. Szacuje się, że przyniesie rocznie około 150 mld dolarów dodatkowych globalnych dochodów podatkowych.

Przepisy od 2023 r.

Udział w kompromisie do ważny krok w kierunku zwalczania nieuczciwej konkurencji podatkowej. Deklaracja polityczna zostanie przelana na język rzeczywistych regulacji w toku prac na polu UE realizowanych w pierwszej połowie 2022 r.

- tłumaczy wiceminister finansów Polski Jan Sarnowski. Przepisy pozwalające egzekwować porozumienie mają wejść w życie w 2023 r.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, zgodnie z badaniami OECD globalne straty związane z unikaniem podatku CIT to ok. 4-10 proc. światowych wpływów z tego podatku. To kwoty pomiędzy 100 a 240 mld dolarów rocznie. Resort dodane, powołując się na raport "The Missing Profits of Nations, że aż 40 proc. zysków międzynarodowych korporacji trafia co roku do rajów podatkowych. Chodzi o sumę ok. 700 mld dolarów.

Więcej o: