Bańka mieszkaniowa? "O tym dopiero zacznie się mówić. Ci, którzy pobrali kredyty na styk, mogą mieć problem"

Inflacja w Polsce (5,9 proc.) jest na najwyższym poziomie od 20 lat. Drożeją nie tylko towary w sklepach, ale także prąd, gaz, wywóz śmieci, czy czynsze. W połączeniu z rosnącymi ratami kredytów mieszkaniowych dla wielu rodzin może to rodzić spore finansowe wyzwanie. Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

Inflacja we wrześniu br. wyniosła 5,9 proc. - podał w piątek 15 października Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż GUS wyliczył w tzw. szybkim szacunku, opublikowanym 1 października (5,8 proc.). Eksperci nie mają wątpliwości - szóstka z przodu w odczycie inflacji za październik (szybki szacunek poznamy w piątek 29 października) jest już w zasadzie pewna, siódemka z przodu w kolejnych miesiącach naprawdę niewykluczona. Bardzo wyraźnie podrożały też koszty utrzymania mieszkania - przez rok o 7,2 proc. W tym czasie wywóz śmieci podrożał o 19,7 proc., prąd o 9,5 proc., gaz o 9,2 proc., opał o 5,4 proc., a usługi kanalizacyjne o 5,3 proc. Wyraźnie drożej jest też jeśli chodzi o meble, oświetlenie czy artykuły dekoracyjne - w tej kategorii ceny poszły w górę o 7,5 proc.

- Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, co czeka ludzi jeśli chodzi o utrzymanie nieruchomości. Z miesiąca na miesiąc są coraz wyższe ceny utrzymania tych nieruchomości. Ci, którzy pobrali mieszkania na styk zdolności kredytowej mogą mieć problem - mówił w środowym "Studiu Biznes" Tomasz Narkun, przedstawiciel jednego z największych deweloperów w zachodniej Polsce, analityk rynku nieruchomości. 

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym
Więcej o: