Morawiecki rozdaje pieniądze samorządom. "Ten program można porównać z unijnym". Ale to pożyczka

- Ten program pokazuje, że wszelkie działania o charakterze dyskryminowania Polski nie będą skuteczne - tak o Programie Inwestycji Strategicznych "Polski Ład" mówił premier Mateusz Morawiecki. Nowy projekt rządu jest jednak finansowany z pożyczek.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił rezultatu naboru do Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Podczas wystąpienia w Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim szef rządu podkreślał znaczenie inwestycji finansowanych "z pieniędzy krajowych". 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Morawiecki o nowym programie rządowym: Można go porównać z unijnym

- Ten program, jak popatrzycie państwo na jego skalę, a ekonomiści będą w stanie doskonale rozpoznać ją i porównać do innych programów, także unijnych, pokazuje, że wszelkie działania o charakterze dyskryminowania Polski nie będą skuteczne. Że oprzemy się skutecznie wszelkim działaniom, które mają Polskę spychać gdzieś, które służą tylko tym najbogatszym - powiedział Mateusz Morawiecki.

- Nie damy się dyskryminować, będziemy walczyć o równe warunki Polski w Unii Europejskiej - dodał. 

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

23 mld zł dla samorządów. Finansowanie? Pożyczka 

W ramach rządowego funduszu do 97 procent samorządów trafią ponad 23 miliardy złotych. W ten sposób dofinansowanych zostanie cztery tysiące lokalnych projektów. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Program Inwestycji Strategicznych to inicjatywa o bezprecedensowym rozmiarze, którą można zestawić z projektami unijnymi.

Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład", jak czytamy w ustawie, realizowany jest ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. A ten fundusz finansowany jest z kolei z obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę prawie 24 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka - podsumowała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.

Tak rząd "ukrywa" dług

Dzięki stworzeniu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 rząd może się zadłużać "ukrywając" ten fakt, bo wydatki Funduszu nie są zaliczane do budżetu. Rząd może więc zadłużać Polskę, emitując obligacje i jednocześnie twierdzić, że nadwyżka budżetowa w roku 2021 wyniesie nawet 80 mld zł. 

Opinię na temat danych o deficycie opublikowali m.in. eksperci ING Economics Poland. "Saldo budżetu państwa stało się bezużytecznym wskaźnikiem kondycji finansów publicznych. W tym samym czasie, gdy budżet śrubuje nadwyżki, BGK rozkręca emisje długu. Tylko w 2021 ma pożyczyć 39 mld zł. I planuje kolejne 100 mld na inwestycje strategiczne. Wszystko poza budżetem" - napisali na Twitterze w lipcu. 

- Chciałbym wiedzieć, jaki jest dług Skarbu Państwa, ale łącznie z PFR i funduszami BGK. Strona dochodowa jest znana - duża część danin jest w budżecie (oprócz składek na ubezpieczenia społeczne i NFZ). Nie znamy natomiast poziomu wydatków. Powinien być m.in. przedstawiony plan wydatkowy Funduszu COVID-19 w BGK. Nie znamy na bieżąco wydatków z Funduszu Solidarnościowego i innych dużych funduszy pozabudżetowych. Ponadto te wyniki, jeżeli już są, to są publikowane osobno, a nie w formie skonsolidowanej - stwierdził w rozmowie z next.gazeta.pl Sławomir Dudek, główny ekonomista FOR. Więcej komentarzy na temat działań rządu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ile Polacy zapłacą za tankowanie? Kiedy paliwo zacznie tanieć? Najpierw nadejdą poziomy najwyższe od lat

Więcej o: