Ile wydano na kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego? Krzysztof Brejza "kilka razy przecierał oczy"

Ponad milion złotych rząd wydał na kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którą uzyskał senator Krzysztof Brejza. Kwota, jak czytamy w piśmie, pokryła m.in. "produkcję filmów dokumentalnych" oraz "opracowanie i wdrożenie aplikacji rozszerzonej rzeczywistości".

"Kilka razy przecierałem oczy. 1,1 mln. zł wydał rząd na 'kampanię promującą odbudowę Pałacu Saskiego'". Ludzie umierają, brakuje miejsc w szpitalach, brakuje karetek. Rodzice chorych dzieci wypruwają żyły, by zebrać na leczenie przez się pomaga i zrzutki" - pisze na Twitterze Krzysztof Brejza.

Ponad milion złotych na promocję odbudowy Pałacu Saskiego

Polityk do wpisu dołączył odpowiedź z MKiDN na interwencję senatorską z 4 listopada. Brejza pytał wówczas, ile rząd zapłacił za promocję odbudowy Pałacu Saskiego.

"Do 4 listopada 2021 roku na ww. kampanię wydano 1 101 821,56 zł. Wydatki dotyczyły m.in. produkcji filmów dokumentalnych o historii Pałacu oraz placu Piłsudskiego w Warszawie, opracowania i wdrożenia aplikacji rozszerzonej rzeczywistości (AR) Pałacu, przeprowadzenia warsztatów architektonicznych, wykonania kwerendy w archiwach oraz muzeach krajowych i zagranicznych, a także zakupu przestrzeni reklamowych i czasu antenowego w mediach" - czytamy w piśmie Jarosława Sellina, wiceszefa MKDiN. 

Zobacz wideo Czy możemy spodziewać się obniżek cen paliw? Ekspert wyjaśnia

W środę rząd powołał Spółkę Celową Pałac Saski, by zajęła się budową Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W zrekonstruowanych budynkach mają znaleźć się "dwie bardzo ważne instytucje państwowe": siedziba Senatu RP i Urząd Wojewódzki oraz instytucje, w których prowadzona będzie działalność kulturalna, edukacyjna lub społeczna. Koszt inwestycji szacowany jest na 2,45 mld zł. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu 10 lat.

Więcej o: