Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Nowe święto państwowe już w tym roku

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to nowe święto państwowe ustanowione przez prezydenta Andrzeja Dudę. Czy ten dzień będzie wolny od pracy?
Zobacz wideo Czy czekają nas drogie święta? Ekspertka odpowiada

23 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom z lat 1918-19.

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Nowe święto państwowe. Czy 27 grudnia to dzień wolny od pracy?

Nowe święto będzie przypadać 27 grudnia - w rocznicę wybuchu powstania. Apel o jego ustanowienie został zainicjowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Łącznie podpisało go osiem tysięcy osób.

27 grudnia nie stanie się jednak dniem wolnym od pracy. Jak przyznał sam prezydent, "trudno byłoby" forsować to w Sejmie

Więcej aktualnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bukiet kwiatów (zdjęcie ilustracyjne) Barbórka 2021. Kiedy imieniny Barbary? Gotowe życzenia dla każdej Basi

Prezydent ustanowił nowe święto - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że ustanowienie tego święta, to "akt sprawiedliwości wobec niesłychanie ważnego czynu zbrojnego". - Powstanie było wielkim sukcesem, to trzeba ze wszystkich sił podkreślić - zaznaczył. Andrzej Duda powiedział, że choć w Wielkopolsce pamiętano o powstaniu, to przez dziesiątki lat było ono niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej.

- 11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości, ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto - Poznań, kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie Powstanie Wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił prezydent.

Więcej o: