Nowy Rok 2022. Czy sklepy będą otwarte 1 stycznia? Gdzie zrobić zakupy?

Nowy Rok, czyli 1 stycznia, wypada zawsze dokładnie tydzień po Bożym Narodzeniu. Wynika z tego, że w 2022 roku Nowy Rok wypada w sobotę. Czy jednak tego dnia będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Zakupy w 100 sekund? Blicharski: Wiele firm chce wydłużać ten czas, my staramy się go ograniczyć

Gdzie zrobić zakupy w Nowy Rok? Czy 1 stycznia sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Nowy Rok. Gdzie zrobić zakupy 1 stycznia 2021?

1 stycznia ograniczenia dotyczące handlu są takie same, jak w przypadku zakazu handlu w niedzielę. Wynika z tego, że wszystkie supermarkety takie jak: Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour i Tesco nie będą przyjmować klientów w pierwszy dzień nowego roku. Otwarte mogą być jednak niektóre sklepy osiedlowe oraz sieci franczyzowe: Żabki, Freshmarkety i Lewiatany. Zakaz handlu nie obejmuje również sklepów na stacjach benzynowych czy lotniskach, a także kwiaciarni, aptek, kiosków, oraz piekarni i cukierni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Godziny, w których poszczególne sklepy będą prowadzić handel w Nowy Rok, nie podlegają ustawie. Aby sprawdzić, do której czynny jest dany sklep, można zrobić to na stronie internetowej danego sklepu albo na jej drzwiach. Warto pamiętać, że to, w jakich godzinach sklepy te będą czynne, zależy od decyzji właściciela danego sklepu.

1 stycznia. Czy Nowy Rok jest wolny od pracy?

Nowy Rok w 2022 roku wypada w sobotę. Za każdy dzień ustawowo wolny od pracy, który wypada w sobotę, pracownikom przysługuje dzień wolny do wykorzystania w innym terminie. Należy jednak pamiętać, że dzień wolny należy wykorzystać jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli w tym samym miesiącu - styczniu.

Nie jest to jednak jedyny dzień wolny od pracy w styczniu 2022. Ustawowo wolny od pracy jest również 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, który wypada w czwartek.

Więcej o: