Rząd dopłaci do dekoderów. 100 zł dla każdego gospodarstwa domowego. "To wsparcie dla TVP"

Rząd przygotowuje nowe świadczenie dla Polaków. Chodzi o dofinansowanie zakupu dekodera, aby telewizor mógł odbierać naziemną telewizję cyfrową w standardzie DVB-T2/HEVC. Każde gospodarstwo domowe ma otrzymać na ten cel 100 zł. - To wsparcie dla TVP, aby jej widzowie nie utracili kontaktu z jej programami - ocenia Juliusz Braun, były prezes TVP, obecnie zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

Wszystkie wprowadzane do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., a więc urządzenia zakupione wcześniej, mogą tej funkcjonalności nie posiadać. A to oznacza, że wielu Polaków będzie musiało wymienić telewizory na nowe lub zakupić dekoder.

Z analizy Krajowego Instytutu Mediów wynika, że już za kilka miesięcy nawet 2 mln gospodarstw domowych może utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż ich odbiorniki nie są przygotowane do odbioru sygnału w standardzie DVBT-2.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

100 plus. Nowe jednorazowe świadczenie dla Polaków na zakup dekodera

Rząd zamierza dofinansowywać zakup nowego dekodera. Każde gospodarstwo domowe ma jednorazowo dostać na ten cel świadczenie w kwocie 100 zł. Dzięki temu rozwiązaniu i po modernizacji systemu nadawania, miliony Polaków nie straciłyby dostępu do kanałów telewizji naziemnej. Projekt znajduje się obecnie w konsultacjach, które potrwają do 7 stycznia.

Wydatki budżetu w związku z realizacją programu mogą wynosić od 5,5 mln zł (w przypadku braku zainteresowania programem) do 1,7 mld zł (w przypadku, gdy ze świadczenia skorzystają wszyscy uprawnieni bez względu na rzeczywiste zapotrzebowanie na dekoder DVB-T2/HEVC)

- czytamy w ocenie skutków regulacji ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

- To wsparcie dla Telewizji Polskiej. Wynika to z wniosku złożonego przez prezesa TVP Jacka Kurskiego. Ci, którzy jeszcze nic nie wiedzą o tym, że trzeba kupić taki dekoder, to przede wszystkim najubożsi, korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej i można wnioskować, że znaczna część to są widzowie TVP. To wsparcie dla TVP, aby jej widzowie nie utracili kontaktu z jej programami - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były prezes TVP, obecnie zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

Wejście nowego standardu DVBT-2 podzielono na etapy

Przejście na nowy standard w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. – od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo Polski serial był międzynarodową sensacją. Wiemy, co dalej z romansem Natalii i Mai
Więcej o: