Przedsiębiorcy, pracownicy, matki - grupa osób, która musi szykować się na istotne zmiany w 2022 roku, jest całkiem spora. Wysokość poszczególnych zasiłków i różnego rodzaju świadczeń mocno się bowiem zmienia.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Zasiłek chorobowy należny za pobyt w szpitalu jest wyższy. W 2021 roku wynosił 70 proc., ale od 1 stycznia 2022 wzrasta do 80 proc. Wysokość świadczenia zrównuje się z tym, które otrzymujemy chorując w domu - podkreśla BI.
Zmienia się też zasiłek chorobowy. Jeśli między poszczególnymi zachorowaniami o różnym charakterze nie wystąpi przerwa większa niż 60 dni, ZUS zaliczy nam ją do jednego okresu pobierania zasiłku. A ten może wynosić nie więcej niż 182 dni.
Przedsiębiorcy nie będą już musieli obawiać się, że nieterminowe opłacenie składki pozbawi ich ubezpieczenia. Regulacje obowiązujące z początkiem 2022 roku biorą pod uwagę wysokość zaległości. Do tej pory wystarczyło spóźnić się lub pomylić w przelewie na kwotę symbolicznej złotówki, by wypaść z systemu. Od stycznia możliwa niedopłata wynieść może 30,10 zł.
Skróceniu ulegnie też ochrona po ustaniu ubezpieczenia. Przepisy część pracujących ominą - na przykład kobiety w ciąży - większość jednak zasiłek chorobowy będzie mogła pobierać przez maksymalnie 91 dni.
W 2022 roku pracowników i właścicieli firm czekają również inne zmiany. Wprowadza je Polski Ład. Najważniejsze zmiany dotyczą sposobu obliczania składki zdrowotnej. Od 2022 roku przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym zapłacą składkę proporcjonalną do dochodu, natomiast opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości uzależnionej od wielkości uzyskiwanych przychodów.