Limity dodatków do wynagrodzeń nie dla KPRM. Tam premie nie są już zależne od wysokości pensji

W Kancelarii Premiera Rady Ministrów zniesiono limity wysokości dodatków do wynagrodzenia. Jednocześnie KPRM zapewnia, że standardem będzie stosowanie poprzednich granic. W takie tłumaczenie wątpi były prezes Najwyżej Izby Kontroli.
Zobacz wideo Czy chce Pan być znowu premierem? Tusk: Mogę, ale nie muszę być

Dotychczas maksymalna wysokość dodatku służbowego dla pracowników KPRM wynosiła 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego. To zmieniło się jednak pod koniec 2021 roku - informuje "Rzeczpospolita". 28 grudnia premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które znosi te limity. Przepisy weszły w życie następnego dnia. 

KPRM przyzna dodatki wedle uznania

Nowe rozporządzenie przewiduje, że wyższe dodatki można przyznać w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Dokument jednak nie precyzuje, jakie są to przypadki. Przepisy obejmują m.in. sekretarzy i asystentów premiera, a także ministrów w jego kancelarii. Wcześniej mogli zarobić do 7 tys. zł brutto, z dodatkiem służbowym kwota ta rosła do 10 tys. zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że rząd przy projekcie rozporządzenia zrezygnował z konsultacji. Zmianę uzasadniono chęcią uelastycznienia zasad przyznawania dodatków. Centrum Informacji Rządu przekazało, że trudno oszacować, ilu pracowników będą dotyczyć nowe przepisy. CIR dodaje, że "co do zasady ewentualny dodatek służbowy będzie przyznawany do wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego". W słowa te nie wierzy były prezes NIK i senator opozycji Krzysztof Kwiatkowski. 

Zapis o szczególnie uzasadnionych przypadkach umożliwia w praktyce przyznanie dodatku dowolnemu pracownikowi

- powiedział "Rz" Kwiatkowski. I przypomniał, że kontrole NIK już wcześniej wykazały, że w KPRM panuje duża swoboda w przyznawaniu nagród. 

Nowe, dobrze płatne posady w KPRM: kierownik projektu

We wrześniu w KPRM wprowadzono rozporządzeniem nowe, wysokopłatne stanowisko: kierownik projektu. Na stanowisku można zarobić nawet 16 tys. zł miesięcznie. Takie wynagrodzenie otrzymują wiceministrowie. Przepisy te również wprowadzono bardzo szybko, podobnie jak te o zniesieniu limitów dodatków do wynagrodzeń. 

***

Rząd twierdzi, że wszystkie problemy z Polskim Ładem są przejściowe, zostaną naprawione, a na zmianach zyskają lub nie stracą ci, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak wielu Polaków wciąż nie wie, jak będzie wyglądać ich pensja za styczeń. Jak można policzyć swoje wynagrodzenie? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak zabezpieczyć się przed możliwością niższych zarobków? Przysyłajcie wasze pytania na adres: news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w waszym imieniu w programie Q&A w najbliższy czwartek 13 stycznia o 12:00. Naszym gościem będzie Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w firmie Grant Thornton

Więcej o: