ZUS wysyła informacje o składkach do 2,8 mln Polaków. Gdzie je sprawdzić?

ZUS rozpoczął wysyłanie informacji na temat zgromadzonych składek. Drugi rok z rzędu nie robi tego jednak w formie listu. Informacje zostaną udostępnione w formie elektronicznej. Gdzie sprawdzić stan swojego konta w ZUS?
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

W sobotę 8 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie 2,8 mln płatników o stanie ich rozliczeń za 2021 rok. Informacje mają być przekazywane sukcesywnie do kolejnych obywateli drogą elektroniczną. ZUS od 2020 roku nie wysyła już bowiem listów z informacjami o składkach. 

Gdzie sprawdzić składki ZUS?

Płatnicy otrzymają informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w 2021 r. na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Informacje zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Płatnicy dowiedzą się, czy mają zerowe saldo, niedopłatę czy nadpłatę. ZUS poda również, w jakiej wysokości wpłaty płatnik przekazał w roku 2021 i jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w systemie ratalnym, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty.

Co zrobić, jeśli saldo nie jest zerowe?

W przypadku niedopłaty jej spłatę można rozłożyć na raty. Niewielkie zaległości można spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty. Trzeba tylko sprawdzić, czy należy doliczyć odsetki za zwłokę. Można je obliczyć za pomocą kalkulatora odsetkowego dla płatników składek.

ZUS informuje również, że jeśli nie jest możliwe spłacenie należności jednorazowo, należy złożyć wniosek o ulgę. Więcej informacji na ten temat można uzyskać od doradcy ds. ulg i umorzeń, który przedstawi najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie  lub umówić się na e-wizytę.

Jeśli na koncie jest nadpłata, można pomniejszyć kwotę składek wpłacanych w najbliższym terminie. Można też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot (wniosek RZS -P). ZUS zwróci nadpłatę wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.

Jeśli płatnik skorygował deklaracje rozliczeniowe albo opłacił składki po 31 grudnia 2021 r., to nie są one uwzględnione w tej informacji. Dlatego w razie wątpliwości można sprawdzić aktualny stan rozliczeń konta na PUE ZUS w "Panelu płatnika", w zakładce "Salda bieżące" - zaznacza ZUS.

***

Rząd twierdzi, że wszystkie problemy z Polskim Ładem są przejściowe, zostaną naprawione, a na zmianach zyskają lub nie stracą ci, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie. Jednak wielu Polaków wciąż nie wie, jak będzie wyglądać ich pensja za styczeń. Jak można policzyć swoje wynagrodzenie? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jak zabezpieczyć się przed możliwością niższych zarobków? Przysyłajcie wasze pytania na adres: news_gazetapl@agora.pl. Zadamy je w waszym imieniu w programie Q&A w najbliższy czwartek 13 stycznia o 12:00. Naszym gościem będzie Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w firmie Grant Thornton

Więcej o: