Bill Gates: "Szczepionkom brakuje dwóch rzeczy". O teorii z mikroczipami: dlaczego miałbym to robić?

Bill Gates, amerykański multimiliarder, wziął udział w dyskusji dotyczącej COVID-19. Były prezes Microsoft wskazał, czego jego zdaniem wciąż brakuje wykorzystywanym na całym świecie szczepionki oraz skomentował związane z nimi antyszczepionkowe teorie spiskowe. - Niektóre z nich, jak na przykład to, że wkładam chipy do ramion, nie mają dla mnie sensu - dlaczego miałbym to robić? - pytał.

Devi Sridhar - profesorka na Uniwersytecie w Edynburgu i dyrektorka Global Health Governance Programme podczas Q&A na Twitterze przepytała jednego z najbardziej wpływowych mężczyzn świata o pandemię, szczepienia i zdrowie społeczne. Podczas 45 minutowej rozmowy Bill Gates przedstawił swoją opinię na temat szczepionek

Szczepionki i Bill Gates

- Szczepionki, które mamy dostępne, bardzo dobrze zapobiegają ciężkim chorobom i śmierci, ale brakuje im dwóch kluczowych rzeczy. Po pierwsze, nadal umożliwiają infekcje, a czas ich trwania wydaje się być ograniczony. Potrzebujemy szczepionek, które zapobiegają ponownym infekcjom i mają wieloletni okres działania - cytuje Gates'a serwis Geekwire.

Zobacz wideo Czy przyjęcie szczepionki przez osobę bezobjawowo zakażoną COVID-19 jest bezpieczne?

Bill Gates o antyszczepionkowych teoriach i mikrochipach 

Gdy podczas rozmowy pojawił się temat szczepionek, nie mogło zabraknąć także pytania dot. antyszczepionkowych teorii spiskowych. Odkąd tylko na świecie zaczął rozprzestrzeniać się koronawirus, w teoriach antyszczepionkowców przewija się właśnie nazwisko Billa Gates'a. Oskarżano go nawet o wywołanie pandemii i o tym, że "celowo chce wszczepiać ludziom czipy". Te tezy nie mają oczywiście nic wspólnego z prawdą, ale są chętnie rozpowszeczniane przez antyszczepionkowych działaczy.

Czytaj też: Dlaczego wiele osób nie wierzy w szczepionki? Co nas czeka, jeśli przestaną działać?

- Ludzie tacy jak ja czy Anthony Fauci (główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych) często byliśmy obiektem wielu fake-newsów. Nie spodziewałem się tego. Niektóre z nich, jak na przykład ten, że wkładam chipy do ramion, nie mają dla mnie sensu - dlaczego miałbym to robić? Jednym z głównych problemów pandemii jest dezinformacja na Facebooku i innych platformach dotycząca szczepionek, maseczek itp. - tłumaczył Bill Gates. 

Omikron i coroczne szczepienia 

Podczas dyskusji Gates oznajmił, że według niego szansa na pojawienie się po wariancie omikron jeszcze jednej bardziej zakaźnej odmiany jest minimalna. Jak jednak dodał, "podczas pandemii byliśmy już wielokrotnie zaskakiwani".  

Omikron według Gatesa ma być nie tylko ostatnią tak groźną odmianą koronawirusa, ale i "dobrym zabezpieczeniem" na przyszłość. Według multimiliardera ten wariant może wytworzyć dobrą odporność na kolejny rok. Mimo to przewiduje, że przez najbliższe lata będą nas czekać coroczne szczepienia przeciw COVID.  

Więcej o: