Waloryzacji 500 Plus ani czternastek prędko nie będzie. Ale rząd ma prawdziwą "bombę" dla emerytów

- W tym roku waloryzacji na pewno nie przewidujemy, widzimy, w jak trudnym jesteśmy czasie - tak o programie 500 Plus mówi Marlena Maląg, ministerka rodziny. Jej zdaniem nie ma też raczej szans na ponowną wypłatę czternastej emerytury. Seniorzy powinni jednak szykować się na prawdziwą "bombę", którą rząd odpali w lutym.

Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej, na antenie Radia Plus wypowiedziała się w kwestii 500 Plus, nowych programów socjalnych, czternastych emerytur oraz waloryzacji świadczeń. Czy Polacy mogą liczyć na zwiększenie środków w tym roku?

Zobacz wideo Czy powinniśmy się przywiązywać do styczniowych zasad Polskiego Ładu?

Czy będzie waloryzacja 500 Plus? Ministerka odpowiada

Zdaniem Marleny Maląg zwiększenie świadczenia wypłacanego na rzecz dzieci, nie będzie w najbliższym czasie możliwe. - W tym roku waloryzacji na pewno nie przewidujemy, widzimy, w jak trudnym jesteśmy czasie - stwierdziła.

Dodała, że rząd sukcesywnie wprowadza "kolejne programy, jak dobry start, czy świadczenie matczyne". - Teraz wprowadzamy rodzinny kapitał opiekuńczy. Wsparcie polityki prorodzinnej to w 2021 to blisko 4 proc. PKB, a w roku 2015 1,78 proc. Wprowadzamy nowe instrumenty, które, jak mówią młodzi ludzie, są potrzebne - stwierdziła. 

Maląg odpowiedziała też, czy świadczenie wzrośnie w roku 2023, który jest rokiem wyborczym. - To za daleko idące wnioski, abyśmy teraz mówili: czekajcie, zwaloryzujemy 500 plus. Nie, dzisiaj mówimy o kolejnych świadczeniach, które mają zmienić sytuację polskich rodzin. Nie zawsze waloryzacja rozwiązuje sytuację, tylko wprowadzanie nowych rozwiązań prorodzinnych - stwierdziła.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Czternaste emerytury jednak będą? Co z waloryzacją? Marlena Maląg wyjaśnia

Przedstawicielka rządu odniosła się też do innych kwestii. Jedną z nich były czternaste emerytury. - 14. emerytura to jednorazowe świadczenie w roku 2021. Taką ustawę przyjmowaliśmy. Kolejnym rozwiązaniem było przygotowanie Polskiego ładu, który ma zmienić sytuację emerytów. Czy zostanie podjęta decyzja o 14. emeryturze? Poczekajmy - stwierdziła.

Wyjaśniła też, że rozwiązania z Polskiego Ładu są wprowadzone zamiast czternastek. - Jeżeli jednak będzie taka decyzja i potrzeba, na pewno świadczenie będzie wprowadzone - stwierdziła.

Marlena Maląg wyjaśniła też, kiedy seniorzy dowiedzą się, jak wzrosną ich uposażenia. - Na początku lutego podamy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur. Na pewno będzie wyższa niż ta założona przy budżecie państwa. Na pewno to będzie co najmniej 7 procent - stwierdziła. 

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?
Więcej o: