Jak Polski Ład zmieni pensje? Rząd stworzył kalkulator. Ale jego sens podważa nawet minister finansów

72,6 proc. ankietowanych ma wątpliwości, czy Polski Ład zmniejszy ich pensje. Najświeższa wypowiedź ministra finansów obaw raczej nie rozwieje. Tadeusz Kościński przyznał bowiem, że kalkulator podatkowy stworzony przez rząd uwzględnia "umowy o pracę u jednego pracodawcy". Co z tymi, którzy mają kilka umów, dorabiają, rozliczają się z małżonkiem lub dzieckiem?

Czy Polski Ład może zmniejszyć wysokość pensji? Dowodów na to, że faktycznie może tak być, nie brakuje. Niższe wynagrodzenia otrzymali niektórzy nauczyciele, policjanci, wojskowi, emeryci. Część z nich ma otrzymać rekompensaty, inni dostali obietnicę, że pracodawcy będą pobierać zaliczki na podatek "po staremu", by nie zmniejszać pensji. Jeszcze inni, jak nauczyciele akademiccy, otrzymali obietnicę szybkiej zmiany regulacji. 

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Polski Ład zmniejszy pensje? Jest kalkulator, jest i "ale"

Rząd przekonuje, że większość Polaków na Polskim Ładzie nie straci. Dowodem ma być oficjalny kalkulator dostępny na stronach wiecejwportfelach.gov.pl. I tak - kto osiąga zarobki równe medianie, czyli 4702 zł brutto (3470 zł "na rękę") ma zyskać 67 zł miesięcznie.

Kto osiąga przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, czyli - wedle GUS-u  6.022,49 zł - na Ładzie nie straci. Wedle obliczeń rządowego kalkulatora po 1 stycznia pensja będzie taka sama jak w grudniu i wyniesie ok. 4334 zł "na rękę".

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Minister Finansów o kalkulatorze podatkowym: Dużo wariantów

Możliwe jednak, że wyliczenia te są prawidłowe tylko dla niektórych. Sugeruje to sam minister finansów. 

- Taki algorytm jest wykonalny dla umowy o pracę i jednego pracodawcy, bez dodatkowych dochodów na zleceniu, renty, emerytury, bez wspólnego rozliczenia z małżonkiem - stwierdził w rozmowie z "Sieci" Tadeusz Kościński. - Do tego dochodzi umowa z 50-proc. kosztami uzyskania przychodu. I wariantów robi się bardzo dużo - dodał. 

Czy zatem mogą stracić osoby, które mają dodatkowe umowy, rozliczają się według zwiększonych kosztów uzyskania przychodu lub nie rozliczają samodzielnie? 

Polacy nie mają pojęcia, ile zarobią

Trzy czwarte Polaków nie wie nadal, jaka będzie wysokość ich wypłaty po wprowadzeniu nowych przepisów. Tak przynajmniej wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys. Z badania wykonanego na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", wynika, że zaledwie 27,4 proc. ankietowanych wie, ile wyniesie ich pensja po wprowadzeniu Polskiego Ładu. 72,6 proc. natomiast nie wie, ma wątpliwości lub odmawia odpowiedzi.

.Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Więcej o: