Dziecko bez opieki. Kiedy możemy zostawić je same? Przepisy nie są w pełni jednoznaczne

Kiedy możemy zostawić dziecko bez opieki? Wielu rodziców zapewne zastanawia się, kiedy nadejdzie właściwy moment, aby zostawić swoją pociechę samą. Ma to miejsce zwłaszcza w momencie, gdy nagle wprowadzana jest nauka zdalna w szkołach. A co mówią o tym przepisy? Okazuje się, że prawo określa wiek dziecka, które można pozostawić bez nadzoru dorosłych, ale pozostawia także duże pole do interpretacji.
Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Praca i pozostałe obowiązki sprawiają, że rodzice nie zawsze są w stanie zapewnić pełnowymiarową opiekę swojemu dziecku. Dlatego w niektórych sytuacjach zbawienna okazuje się pomoc dziadków, ale też bywa i tak, że konieczne jest zatrudnienie opiekunki, bo nasza pociecha jest jeszcze zbyt mała. A od kiedy zgodnie z prawem można zostawić dziecko same w domu? 

Kiedy można zostawić dziecko bez opieki? Przepisy mówią, że od 7 roku życia, ale...

Polskie prawo nie normuje w sposób dokładny wieku dzieci, które mogą zostać same w domu. Kodeks Wykroczeń (art. 82. p. 2) mówi, że pozostawienie dziecka do lat 7 na drodze publicznej oraz w okolicznościach, które stanowią dla niego zagrożenie, umożliwiają mu np. wzniecenie pożaru, a także w innych niebezpiecznych dla jego zdrowia sytuacjach (art.106) podlega karze grzywny lub karze nagany.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zatem w Polsce nie możemy zostawić bez opieki dziecka poniżej 7 roku życia, co nie oznacza, że kiedy skończy 7 lat, to rodzice bez konsekwencji mogą zostawiać swoją pociechę samą. To jest kwestia bardzo indywidualna, aczkolwiek psychologowie wskazują, iż 10 lat to wiek, w którym można spróbować zostawić dziecko bez nadzoru. 

Jak przygotować dziecko to momentu, w którym chcemy je zostawić bez opieki?

Dr Marta Majorczyk, doradczyni rodzinna z Uniwersytetu SWPS i wykładowczyni CDV w Poznaniu uważa, że trudno jest stwierdzić, jaki dokładnie wiek jest najlepszy, aby zostawić dziecko samo w domu. Wiele zależy od wrażliwości i temperamentu dziecka.

- Rozpocznijmy od krótkiego "eksperymentu", od wyjścia z domu, na przykład na dwie minuty: do piwnicy, do garażu czy do sąsiadki dwa piętra niżej. Powiedz: "Wychodzę na chwilkę, zaraz wracam" i obserwuj wówczas reakcję dziecka. Jeśli dziecko odpowie "dobrze mamo/tato" i będzie kontynuowało zabawę, jest to dobry moment, aby zostawić dziecko. Może jednak zdarzyć się, że porzuci zabawę, podbiegnie do nas i będzie płakać, że nie chce zostać bez rodzica. W tej sytuacji lepiej nie wychodzić i spróbować za jakiś czas ponowić próbę - radzi dr Majorczyk.

Ponadto należy nauczyć dziecko, aby nie otwierało drzwi obcym osobom, umiało posługiwać się telefonem, by móc zadzwonić w każdej chwili do rodziców czy na policję, wiedziało, że nie może wchodzić na parapet, otwierać okien, korzystać z kuchenki czy stwarzać innych niebezpiecznych sytuacji.

****

>>>>> Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Więcej o: