CBA sprawdzi przetargi Państwowego Instytutu Geologicznego. Osiem osób zatrzymanych

Centrale Biuro Antykorupcyjne wszczęło postępowanie przeciwko Państwowemu Instytutowi Geologicznemu. Zarzuty mają dotyczyć nieprawidłowości w przetargach budowlanych i remontowych PIG w latach 2019-2020. CBA zatrzymało osiem osób, w tym byłego pracownika PIG oraz siedmiu przedsiębiorców budowalnych.

Według CBA podczas realizowania szeregu zamówień publicznych w związku z remontem i rozbudową budynku instytutu mogło dojść do nieprawidłowości. Chodzi m.in. o prowadzone prace projektowe i roboty budowlano-remontowe, budowę dróg dojazdowych, prace konserwacyjne instalacji i urządzeń wentylacyjno-klimatyzowanych.  

Państwowy Instytut Geologiczny jest jednym z najstarszych polskich instytutów naukowych. Prowadzi wszechstronne badania budowy geologicznej kraju, których celem jest praktyczne wykorzystanie zgromadzonej wiedzy w gospodarce narodowej i ochronie środowiska.

Zobacz wideo Wojna Banasia ze Zjednoczoną Prawicą przybiera na sile?

Przekręty Państwowego Instytutu Geologicznego?

- W ramach prowadzonych postępowań w PIG-u szereg kontraktów było ustawianych pod konkretne potrzeby kontrahentów po to, żeby to oni wygrywali te przetargi i dostawali zlecenia - mówił w TVP3 Kielce Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.   

Zarzuty usłyszał były pracownik instytucji oraz siedmiu przedsiębiorców z województw mazowieckiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego 

CBA zbada nieprawidłowości

- Wszyscy zatrzymani trafili do prokuratury. Tam usłyszeli zarzuty dotyczące niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz składania fałszywych oświadczeń - tłumaczył rzecznik Żaryn. 

Jak donosi TVP, lista zarzutów może być dłuższa. Niewykluczone, że  obejmuje również powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także zarzut zmowy przy przetargach.  

Funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie i już zapowiadają, że sytuacja jest rozwojowa, dlatego można spodziewać się kolejnych aresztowań w tej sprawie. 

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami

Więcej o: