Daniel Obajtek chwali Orlen za rekordowe wyniki. "Pomimo spadku marż". Zapowiada też inwestycje

131,6 miliarda przychodów, 10,2 miliarda zysku netto oaz 14,2 miliarda zysku operacyjnego EBITDA LIFO. To wyniki finansowe, które przedstawił Daniel Obajtek. Prezes PKN Orlen zapowiedział też wzrost wydatków na inwestycje.

PKN Orlen opublikował wyniki finansowe, w których zwraca uwagę na wypracowanie rekordowych zysków. "Pomimo spadku marż paliwowych w Polsce i zaledwie 13 proc. udziału polskiego segmentu detalicznego w zysku EBITDA LIFO PKN Orlen wypracował w ubiegłym roku rekordowy wynik 14,2 mld zł" - napisał na Twitterze prezes spółki.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Marcin Ociepa był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

PKN Orlen chwali się wynikami

"Największy udział w wynikach miały intensywnie rozwijane segmenty petrochemii i energetyki" - dodał Daniel Obajtek. Wskaźnik EBIDA oznacza zysk przed odliczeniem odsetek, podatków i amortyzacji. (ang. earnings before interest, tax, depreciation and amortisation). LIFO to dodatkowo wycena zapasów. 

Obajtek podkreśla też, że spółka ma silne fundamenty finansowe i jest dobrze przygotowana na strategiczne wyzwania. Są nimi między innymi zbudowanie. Koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie.

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Obajtek: Efekt właściwych decyzji

Jak ocenił prezes spółki rekordowe wynik w roku 2021 roku "to efekt właściwej decyzji o dywersyfikacji działalności". "Konsekwentnie inwestujemy w nasz podstawowy biznes, jednocześnie mocno angażując się w rozwój nowych obszarów, a to przekłada się na konkretne korzyści" - komentuje szef paliwowego giganta cytowany przez Polską Agencję Prasową. "Dzięki dobrej kondycji PKN Orlen zrealizował w minionym roku inwestycje na rekordowym poziomie blisko 10 mld zł" - dodał. Jego zdaniem świadczy to o skutecznej realizacji strategii Orlen 2030. "W tym roku na inwestycje przeznaczymy 15,2 mld zł" - zapowiedział szef spółki. Wśród tegorocznych celów Orlen wymienia rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów oraz przygotowania do budowy farmy wiatrowej na Bałtyku. 

W planach jest też budowa instalacji hydrokrakingu na Litwie, budowa instalacji uwodornienia olejów roślinnych czy budowa bloków gazowo-parowych Ostrołęka i Grudziądz.

Obajtek podkreślił też, że spółka rozbudowuje sieć stacji paliw w Europie Środkowej. "W ubiegłym roku niemal dwukrotnie zwiększyliśmy dostępność paliw alternatywnych na naszych stacjach, intensywnie inwestujemy również w ofertę pozapaliwową" - napisał.

---

Siema! Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami.

Posłuchaj podcastu Odc. 14: Polacy inwigilowani Pegasusem. Co wiemy o tym programie?

. Jak spartolono Polski Ład. Grzechy główne "historycznej obniżki podatków" [WYKRES DNIA]

Więcej o: