NBP wypuszcza srebrną monetę kolekcjonerską. "Ochrona polskiej granicy wschodniej"

NBP wypuścił do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, zatytułowaną: "Ochrona polskiej granicy wschodniej". Moneta przedstawia helikopter oraz sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej, policjantów i żołnierzy.

Srebrna moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk. Od 27 stycznia można ją nabyć za 160 zł brutto w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Na rewersie monety znajdują się sylwetki funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji, żołnierza Wojska Polskiego oraz wizerunek śmigłowca Straży Granicznej na tle fragmentu zarysu Polski z zaznaczonym stylizowanym północnym i wschodnim odcinkiem granicy państwa. Awers przedstawia wizerunek polskiego słupa granicznego.

Granica litewsko-białoruskaNa pograniczu litewsko-białoruskim przestał obowiązywać stan wyjątkowy

Srebrna moneta przypomina o sytuacji na granicy z Białorusią

Moneta zatytułowana: "Ochrona polskiej granicy wschodniej" nawiązuje do wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. "Latem 2021 r. Polska stanęła przed największym od wielu lat zagrożeniem swoich granic. Sprawujący na Białorusi władzę dyktatorską reżim Aleksandra Łukaszenki rozpoczął sprowadzanie, głównie z krajów Azji, tysięcy migrantów liczących na nielegalne przedostanie się na teren Unii Europejskiej" - napisał w folderze numizmatycznym Artur Adamski.

Dodano, że liczne grupy wyposażane przez reżim Łukaszenki w narzędzia do niszczenia zapór oraz w przedmioty służące atakowaniu strażników podjęły próby wdzierania się na teren państwa polskiego. "W obliczu działań o charakterze wojny hybrydowej funkcjonariusze Straży Granicznej, jak też policjanci i żołnierze, dają dowody najwyższego profesjonalizmu oraz oddania państwu polskiemu i jego obywatelom" - czytamy.

Narodowy Bank Polski zapowiedział już kolejną emisję monet kolekcjonerskich, którą zaplanowano na 9 lutego 2022 r. Tego dnia NBP wprowadzi do obiegu dwie monety - złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł - "Skarby Stanisława Augusta - Jan III Sobieski".

Więcej informacji o numizmatyce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Na granicy Polski z Białorusią ma stanąć liczący 180 km murTak rząd buduje mur na granicy za 1,6 mld zł. Dotarliśmy do miażdżącej opinii NIK

Monety kolekcjonerskie upamiętniają historyczne rocznice i nie tylko

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

***

Gazeta.pl kolejny już raz gra #JedenDzieńDłużej dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każde dodatkowe wsparcie dla tej akcji jest bezcenne. Licytujcie i kwestujcie razem z nami!

Zobacz wideo Białoruski opozycjonista o scenariuszach dot. sytuacji na granicy
Więcej o: