Polsat zapłaci 35 mln kary. Stacja ograniczyła dostęp do meczów piłkarskich podczas Euro 2016

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał decyzję wydaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o karze w wysokości 35 mln zł nałożonej na Cyfrowy Polsat za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów podczas Euro 2016.

Piłkarskie mistrzostwa Europy zawsze przyciągają przed telewizory tłumy. Grupowy mecz Polski z Niemcami podczas turnieju w 2016 roku zgromadził  przed telewizorami aż 14,4 mln osób. Prawa do transmisji Euro miał Polsat. Mecze można było obejrzeć również na zagranicznych kanałach, jednak Polsat je zablokował.

Zobacz wideo Borek o kontrakcie promotorskim z TVP Sport i odejściu z Polsatu

Cyfrowy Polsat usunął niemieckie kanały 

"Cyfrowy Polsat usunął niemieckojęzyczne kanały ZDF i Dar Erste z automatycznej listy programów na dekoderach. Te kanały transmitowały większość meczów piłkarskich. Stało się to na pół godziny przed meczem Anglia-Walia" - poinformował opinię publiczną UOKiK.

Taki zabieg miał zwiększyć oglądalność meczów transmitowanych przez Polsat.

Skutek był taki, że aby obejrzeć niektóre mecze, konsumenci nie mieli wyjścia i decydowali się na płatną ofertę Cyfrowego Polsatu. Odbiorcy nie byli też rzetelnie poinformowani o alternatywnej możliwości uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste, które również transmitowały Euro

Polsat ukarany przez UOKiK

UOKiK uznał tę praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, polegającą na "niepełnym i nierzetelnym informowaniu konsumentów w odpowiedziach na zgłoszenia dotyczące zmian w dostępności programów ZDF oraz Das Erste w trakcie trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016". Cyfrowy Polsat miał nie tylko nie informować o zmianach, ale również nie wskazywać, w jaki sposób można uzyskać dostęp do tych kanałów. 

- Brak rzetelnej informacji o wprowadzonych zmianach i o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kanałów ZDF i Das Erste powodował dezorientację u konsumentów. Wielu z nich mogło nie wiedzieć, że nadal mogą za darmo oglądać transmisje meczów. W związku z tym mogli niepotrzebnie wydać pieniądze. Nasza decyzja ma być sygnałem dla przedsiębiorców, że takie działania są niedopuszczalne - mówił Marek Niechciał, ówczesny prezes UOKiK.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Decyzja UOKiK o karze finansowej w wysokości 34 918 515 złotych została wydana 19 grudnia 2019 roku. Od decyzji odwołał się Polsat, ale 14 lutego 2022 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał karę nałożoną przez UOKiK. 

Więcej o: