Bijemy na alarm! "Codziennie przyjmujemy dzieci po próbach samobójczych". Przerwijmy krąg cierpienia

Zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków to nasza wspólna sprawa. - Do szpitali coraz trafiają dzieci, które nie widzą światła w tunelu, żeby było po co otwierać oczy następnego dnia - mówiła w "Studiu Biznes" dr Aneta Górska-Kot, ordynator pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Posłuchaj jak można przerwać krąg cierpienia dzieci i nastolatków.

Nie wiesz, jak rozmawiać z nastolatkiem? Gdzie szukać wsparcia? Pomocnik powstał z myślą o Tobie. Znajdziesz w nim: przykłady z życia wzięte, podpowiedzi psychologów, adresy i telefony miejsc, gdzie możesz poszukać pomocy. Pobierz Pomocnik Weekend.Gazeta.pl i PAH.

- Na oddziały pediatryczne przyjmujemy codziennie dzieci po próbach samobójczych. Dzieci, które nie chcą żyć. To nie są dzieci 12, 13-letnie. To są dzieci które nie widzą przyszłości. Nie widzą światła w tunelu, żeby było po co otwierać oczy następnego dnia. Czyja to jest sprawa? To nie jest sprawa jednego rodzica, tej jednej rodziny. To jest sprawa nas wszystkich - mówiła w "Studiu Biznes" dr Aneta Górska-Kot, ordynatorka oddziału pediatrycznego szpitala dziecięcego przy ul Niekłańskiej w Warszawie.  

Zobacz wideo Dr Górska-Kot: Na oddziały pediatryczne przyjmujemy codziennie dzieci po próbach samobójczych

Statystyki są zatrważające. W ciągu zaledwie ośmiu lat aż  czterokrotnie zwiększyła się liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej 13-18 lat między 2013 a 2021 r. w Polsce. W 2013 r. osoby z tej grupy wiekowej podjęły 348 prób samobójczych, podczas gdy w 2021 r. – 1 411 - podaje portal ciekaweliczby.pl. Liczba prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w grupie wiekowej 13-18 lat zwiększyła się o 56 proc. w trakcie pandemii między rokiem 2019 a 2021.

Ile było prób samobójczych i samobójstw dzieci i młodzieży?Ile było prób samobójczych i samobójstw dzieci i młodzieży? Ciekaweliczby.pl

- Kryzys polskiej psychiatrii dziecięcej i oficjalne statystyki samobójstw nieletnich to tylko wierzchołek góry lodowej. Pod nim są setki tysięcy dramatów dzieci, nastolatków, ich rodziców i opiekunów. "Pomocnik" jest dla Was, nie jesteście sami - przeczytaj więcej w tekście Pauliny Dudek.

Więcej o: