Łukasz Kijek

Redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, prowadzący Studio Biznes. Od 13 lat zajmuje tematami z dziedziny gospodarki, finansów, polityki zagranicznej i polityki gospodarczej. Wcześniej związany z TVN CNBC, TVN24 BiS, oraz TVN24.

Łukasz Kijek
 • Inflacja. Działa jak rdza, zjada oszczędności, obniża wartość pieniądze. Ekspert Gazeta.pl odpowiada na pytania

  Inflacja. Działa jak rdza, zjada oszczędności, obniża wartość pieniądze. Ekspert Gazeta.pl odpowiada na pytania

  Inflacja coraz łapczywiej pożera oszczędności Polaków. Sprawia, że siła nabywcza pieniądza jest coraz niższa, co w szczególny sposób zagraża najuboższym. Rząd przekonuje, że "nic szczególnego się nie dzieje". Jakie obawy związane z inflacją mają czytelnicy Gazeta.pl? Czy naprawdę jest groźna? Wątpliwości rozwieje prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej, gość programu "Q&A". W samo południe na stronę główną Gazeta.pl zaprasza Łukasz Kijek.

 • Polacy gorzko zapłaczą, ale zapłacą. Ceny prądu w górę nawet o kilkadziesiąt procent

  Polacy gorzko zapłaczą, ale zapłacą. Ceny prądu w górę nawet o kilkadziesiąt procent

  "Wzrost musi nastąpić" - tak Jacek Sasin, minister odpowiedzialny za państwowe spółki, w tym energetyczne, zapowiedział wyższe ceny prądu w przyszłym roku. Powód? Spółki energetyczne są w dosyć trudnej sytuacji dochodowej - tłumaczy minister. Co to będzie oznaczać w praktyce? Wyjaśni najnowszy odcinek programu "Studio Biznes". Podsumujemy też w nim wyprawę Gazeta.pl na Spitsbergen. Zapraszamy na spotkanie z Bartłomiejem Derskim, ekspertem serwisu wysokienapiecie.pl i Marią Mazurek, dziennikarką next.gazeta.pl.

 • Dwie podwyżki stóp procentowych? Prezes PFR: Raty kredytów będą rosnąć

  Dwie podwyżki stóp procentowych? Prezes PFR: Raty kredytów będą rosnąć

  W najnowszym odcinku "Studia Biznes" rozmawiamy z prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju m.in. o scenariuszach dla inflacji i ewentualnych podwyżkach stóp procentowych. W drugiej części programu gościem będzie Wojciech Szaraniec, przewodniczący Porozumienia Rezydentów. Tematem będzie protest pracowników ochrony zdrowia.

 • Inflacja najwyższa od 20 lat. Absurd? "Może być jeszcze drożej". Ekspert "Studia Biznes" ostrzega

  Inflacja najwyższa od 20 lat. Absurd? "Może być jeszcze drożej". Ekspert "Studia Biznes" ostrzega

  Inflacja coraz mocniej straszy Polaków. Po dwudziestu latach historia zatacza koło i odczyt jednego z najważniejszych wskaźników ekonomicznych znów jest na poziomie niezbyt dobrych dla gospodarki lat dwutysięcznych. Jak chronić swoje pieniądze? W programie "Studio Biznes", który wraca na "antenę" Gazeta.pl po wakacyjnej przerwie, wyjaśnia to Marcin Iwuć, ekspert ds. finansów osobistych. W drugiej części programu gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych, wyjaśni, jak wielkim kosztem dla USA była misja w Afganistanie. W programie redakcja Moto.pl przetestuje też najnowszego jaguara. Sport.pl opowie o zarobkach paraolimpijczyków. Sprawdzimy też nowość, którą dla użytkowników komputerów przygotował Microsoft.

 • Wakacje najdroższe od lat. Ceny paliw wystrzeliły. Co dalej? "Ropa w górę"

  Wakacje najdroższe od lat. Ceny paliw wystrzeliły. Co dalej? "Ropa w górę"

  Średnia cena benzyny "95 "na stacjach paliw wzrosła od maja aż o 1,67 złotego. Na wielu dystrybutorach niebezpiecznie zbliżamy się do 6 złotych. Czy będzie jeszcze drożej? Wyjaśnia w "Studiu Biznes" Dawid Czopek, ekspert rynku paliw, zarządzający Polaris FIZ. W kolejnych częściach programu Daniel Maikowski wyjaśnia, czym jest Instant Ink od HP, Tomasz Blicharski z Grupy Żabka opowiada o innowacyjnych trendach w handlu. Zobacz najnowszy odcinek.

 • Męskie Granie zagra w "Studio Biznes" w samo południe. Wiemy, kto zaśpiewa hymn
 • Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Skala nieprawidłowości jest monstrualna. Dla nich to eldorado"
 • Rynek pracownika powraca z przytupem? "Oferty pracy są, a będzie ich więcej. Sytuacja się zmienia"

  Rynek pracownika powraca z przytupem? "Oferty pracy są, a będzie ich więcej. Sytuacja się zmienia"

  Z jednej strony bezrobocie, z drugiej podwyżki. Co pandemia COVID-19 zrobiła z polskim rynkiem pracy? Czy rynek pracownika odszedł do przeszłości na dobre, czy może rąk do pracy jednak brakuje? Łukasz Kijek pyta o to w programie "Studio Biznes" Mateusz Żydka, rzecznika Randstad Polska, firmy specjalizującej się w HR. Tomasz Korniejew porusza inny istotny temat. Foteliki dziecięce. W jaki sposób zwiększają bezpieczeństwo, jak je dobrze dobrać i dopasować? Wyjaśnia to ekspert marki BeSafe. Zapraszamy na program, w którym nie zabraknie też emocji sportowych i nowości ze świata technologii.

 • Rząd wylewa kubeł zimnej wody na panele fotowoltaiczne. "Nawet 1000 zł mniej w portfelu"
 • Dla Niemca 1200 euro, dla Polaka 1200 zł. Sąsiedzi Polski testują dochód podstawowy

  Dla Niemca 1200 euro, dla Polaka 1200 zł. Sąsiedzi Polski testują dochód podstawowy

  Niemcy planują eksperyment, w ramach którego każdy otrzyma co najmniej 1200 euro. Czy bezwarunkowy dochód podstawowy może być również remedium na polskie problemy? W programie "Studio Biznes" Łukasz Kijek porozmawia o tym z ekspertami. Paula Kułokowicz analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, opowiedzą, ile otrzymywać mogliby Polacy. W drugiej części programu dowiemy się, jak zakupy w sieci robią "silversi". Kim są i dlaczego zaglądają na Allegro? Poznamy też najnowsze doniesienia ze świata sportu, motoryzacji i technologii.

 • Wielka płyta schodzi na pniu. Kredyt na 30 lat, na czterdziestoletnie mieszkanie. Czy to ma sens?

  Wielka płyta schodzi na pniu. Kredyt na 30 lat, na czterdziestoletnie mieszkanie. Czy to ma sens?

  Polacy ustawiają się po mieszkania w długich kolejkach. Ci, dla których zabrakło już "świeżego towaru" czyli mieszkań nowych, coraz chętniej spoglądają na wielką płytę. O tym, czy warto brać kredyt na 30 lat, na mieszkania które już mają np. 30 lat, Łukasz Kijek będzie rozmawiał w programie "Studio Biznes". Kolejna rozmowa będzie dotyczyć tego, jaki pomysł ma Goodvalley, producent mięsa, na to, byśmy jedli mniej mięsa.

 • Czeski dziennikarz o Turowie: Premier Babisz dał znać, że nikt nie mówi o zamiarze wycofania skargi
 • Senator Kwiatkowski o kryzysie wokół Turowa: Brak zaufania. "Czesi boją się, że polski rząd ich oszuka"
 • Po pięciu latach niemrawych negocjacji Polska słono zapłaci za Turów. Albo Czechom, albo TSUE. Czym to grozi?

  Po pięciu latach niemrawych negocjacji Polska słono zapłaci za Turów. Albo Czechom, albo TSUE. Czym to grozi?

  Kopalnia węgla w Turowie ma wstrzymać wydobycie - ogłosił w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czym uruchomił lawinę gorączkowych ruchów ze strony Polski. Po pięciu latach niemrawych negocjacji Czesi zmusili polski rząd do działania. Czy dojdzie do podpisania umowy w sprawie Turowa? Czym grozi zamknięcie kopalni i elektrowni oraz zignorowanie decyzji TSUE? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Miroslava Karasa z czeskiej telewizji. Paweł Kunz z Fly4Free.pl opowie z kolei o tym, jak bardzo drogie będą tegoroczne wakacje.

 • Polski Ład ma ułatwić zakup mieszkania. Czy ceny nieruchomości wystrzelą? "Wszyscy eksperci to mówią"
 • Grad rakiet nad Izraelem. Do czego doprowadzi eskalacja konfliktu w Strefie Gazy?

  Grad rakiet nad Izraelem. Do czego doprowadzi eskalacja konfliktu w Strefie Gazy?

  Świat z coraz większym niepokojem patrzy na nasilający się konflikt w Izreaelu. W ciągu kilkudziesięciu godzin na region spadło ponad 1000 rakiet. Pomimo użycia Żelaznej Kopuły, specjalnego systemu antyrakietowego, są ofiary śmiertelne. Dokąd zmierza konflikt, jakie mogą być jego konsekwencje? Łukasz Kijek ustali to "na gorąco" w rozmowie z Karoliną Van Ede Tzenvirt, Polką mieszkająca w Izraelu oraz Mieczysławem Bieńkiem, byłym zastępcą dowódcy Strategicznego NATO. W programie nie zabraknie też innych analiz. Co z inflacją? Jakie nowości oferuje rynek technologiczny i motoryzacyjny? Co w świecie sportu? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka.

 • Kto nowym prezesem PKO BP? Znamy nazwisko faworyta premiera. "Ma zaletę, której nie ma Jagiełło"
 • Tykająca bomba demograficzna i gospodarcza. Rodzi się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej

  Tykająca bomba demograficzna i gospodarcza. Rodzi się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej

  Tragiczne dane dotyczące urodzeń za styczeń i jeszcze smutniejsze za ostatnie 12 miesięcy. Specjaliści już wiedzą, że konsekwencje demograficznej zapaści będą bolesne. Jak rozbroić tę tykającą bombę? Łukasz Kijek rozmawia o tym w programie "Studio Biznes" z ekspertką, prof. Joanną Tyrowicz. O niecodziennej sytuacji na rynku nieruchomości opowie z kolei Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jak co tydzień zajrzymy też do świata motoryzacji, technologii i sportu.

 • Polacy nie uciekną przed drożyzną? Marek Belka: inflacja się zadomowi u nas na stałe
 • Wyrok na frankowiczów wyrokiem na banki? "Studio Biznes" pyta o konsekwencje igrania z walutami

  Wyrok na frankowiczów wyrokiem na banki? "Studio Biznes" pyta o konsekwencje igrania z walutami

  Przed polską gospodarką dwie kluczowe zmiany. Pierwsza to wyroki dotyczące frankowiczów. Orzeczenie TSUE i Sądu Najwyższego mogą być finansowym ciosem dla sektora bankowego. W najczarniejszym scenariuszu będzie musiał udźwignąć zobowiązania liczone w miliardach złotych. Maj jest też miesiącem rozmrażania gospodarki. Jakie będą skutki likwidacji restrykcji? Łukasz Kijek spyta o to swoich gości - mec. Barbarę Garlacz, radczynię prawną specjalizująca się w tematyce kredytów frankowych i Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan.