Łukasz Kijek

Redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, prowadzący Studio Biznes. Od 13 lat zajmuje tematami z dziedziny gospodarki, finansów, polityki zagranicznej i polityki gospodarczej. Wcześniej związany z TVN CNBC, TVN24 BiS, oraz TVN24.

Łukasz Kijek
 • Morawiecki i Orban osamotnieni. "Blinken oszukać się nie da. Orban być może uznał, że trzeba stąd wiać"

  Morawiecki i Orban osamotnieni. "Blinken oszukać się nie da. Orban być może uznał, że trzeba stąd wiać"

  Premierzy Polski i Węgier przed grudniowym szczytem w Brukseli grożą wetem do unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban za wszelką cenę chcą zablokować powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. Pozostałe 25 krajów UE nie widzi nic przeciwko w powiązaniu pieniędzy unijnych z przestrzeganiem zasad państwa prawa. O tym dlaczego Orbanowi nie można ufać i jak duże znaczenie w tych negocjacjach może mieć nowa amerykańska administracja, mówi prof. Bogdan Góralczyk, były dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego i były zastępca ambasadora Polski na Węgrzech.

 • Batalia o budżet UE aż do lutego? Rząd chce przeczekać Berlin. "Rozmowy toczą się już głównie z Portugalią"
 • Prof. Hausner o grzechach rządu: "Każdy może być zatrzymany i oskarżony. To nie jest prawo, to wytrych"
 • Polska grozi Unii opcją atomową i zapowiada weto. Hausner: Znajdziemy się na peryferiach UE

  Polska grozi Unii opcją atomową i zapowiada weto. Hausner: Znajdziemy się na peryferiach UE

  Polska zapowiada użycie opcji atomowej - chce weta do unijnego budżetu, ale czy liczy się z kosztami? Prof. Jerzy Hausner, gość programu "Studio Biznes" wyjaśnił, jak wielkie mogą być straty dla polskiej gospodarki i dlaczego nie powinniśmy liczyć na prowizorium budżetowe. Zdaniem eksperta weto pogłębi integrację strefy euro i sprawi, że Polska będzie "krajem na obrzeżach".

 • UE może sięgnąć po plan B bez Polski i Węgier. Hausner: Coraz głośniej mówi się o alternatywie dla funduszu odbudowy

  UE może sięgnąć po plan B bez Polski i Węgier. Hausner: Coraz głośniej mówi się o alternatywie dla funduszu odbudowy

  Jak niebezpieczne może być weto rządów Polski i Węgier do unijnego budżetu i funduszu odbudowy? - Coraz mocniej mówi się o alternatywie. Te kraje, które nie poprą rozwiązań budżetowych, zostaną wyłączone z funduszu odbudowy i nie będzie to program unijny, tylko program międzyrządowy - mówi w pierwszej części "Studia Biznes" prof. Jerzy Hausner, były wicepremier i były członek Rady Polityki Pieniężnej. W drugiej części programu Tomasz Korniejew sprawdza, jak jeździ najnowsza odsłona topowej wersji bestsellera Skody, czyli Octavia RS iV. Zobacz najnowszy odcinek "Studia Biznes".

 • Odmrażanie biznesów. Wiceminister rozwoju zdradza plany. "Grudzień kluczowy dla gospodarki"

  Odmrażanie biznesów. Wiceminister rozwoju zdradza plany. "Grudzień kluczowy dla gospodarki"

  Rząd rozważa ponowne otwarcie m.in. sklepów meblowych. Decyzje mogą zapaść jeszcze w środę, lub czwartek. W Studiu Biznes wiceminister rozwoju Olga Semeniuk wyjaśnia, że w grudniu firmy i branże, które zajmują się sprzedażą detaliczną, mogą czekać spore zmiany. W drugiej części programu rozmawiamy o tym, że globalny koncern Bosch od końca 2020 roku będzie zupełnie neutralny pod względem emisji CO2. Posłuchaj rozmowy z prezesem Rafałem Rudzińskim.

 • Trump: "Przestańcie liczyć!". Szefowa misji OBWE: Nie znaleźliśmy przykładów fałszerstw
 • Wybory w USA. Kuczyński: Najgorsze dla gospodarki będzie kontestowanie wyniku i ryzyko rozruchów

  Wybory w USA. Kuczyński: Najgorsze dla gospodarki będzie kontestowanie wyniku i ryzyko rozruchów

  - Najgorszy dla gospodarki będzie scenariusz, w którym jeden z kandydatów będzie kontestował wynik wyborów - mówi w najnowszym odcinku programu "Studio Biznes" analityk Piotr Kuczyński. W drugiej części programu o scenariusze dla rynku pracy i rekrutacji w obliczu epidemii zapytaliśmy Hannę Hieronimczuk, dyrektor generalną Stepstone.pl. Co w świecie motoryzacji i technologii? Zapraszamy do obejrzenia programu.

 • Koronawirus dławi gospodarkę. Borys: Musimy rozkładać pomoc. Może przyjść trzecia i czwarta fala

  Koronawirus dławi gospodarkę. Borys: Musimy rozkładać pomoc. Może przyjść trzecia i czwarta fala

  Widmo ponownego lockdownu krąży nad Polską. Jak dalece jest realne? W najnowszym odcinku programu "Studio Biznes" wyjaśni to Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który dystrybuuje pomoc z tarczy antykryzysowej. Jaka jest finansowa strategia PFR na drugą falę koronakryzysu? Na jaką pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, jeżeli epidemia zamrozi ich działalność? Zapraszamy na program.

 • Szpitale tymczasowe w całej Polsce? Były minister zdrowia ocenia: To bardzo złożone
 • Grozi nam drugi lockdown? Były minister zdrowia: Odbije się na gospodarce i na osobach z innymi chorobami

  Grozi nam drugi lockdown? Były minister zdrowia: Odbije się na gospodarce i na osobach z innymi chorobami

  W najnowszym programie "Studio Biznes" z byłym ministrem Markiem Balickim rozmawiamy o tym, co rząd musi zrobić, by system ochrony zdrowia funkcjonował sprawniej. Eksperci wyjaśnią też, w jaki sposób nowa fala zachorowań na COVID-19 uderza w gospodarkę. Na co powinny szykować się polskie firmy i konsumenci? W programie Paulina Rezmer z serwisu OLX odpowiada z kolei na pytania o sytuację na rynku pracy.

 • Koronawirus znów potężnym ryzykiem dla gospodarki. Borowski: Działa tu efekt mrożący

  Koronawirus znów potężnym ryzykiem dla gospodarki. Borowski: Działa tu efekt mrożący

  Druga fala zachorowań na COVID-19 uderzyła w Europę ze zdwojoną siłą. Jak duże zagrożenie dzisiejsza sytuacja epidemiczna stanowi dla naszych miejsc pracy, działalności firm i wzrostu gospodarczego? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w najnowszym "Studiu Biznes". Gościem Łukasz Kijka jest Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Polska.

 • Gigantyczna dziura w światowych finansach. Analityk wskazuje scenariusz "darowania długów"

  Gigantyczna dziura w światowych finansach. Analityk wskazuje scenariusz "darowania długów"

  Zdaniem MFW globalny dług publiczny w tym roku osiągnie najwyższy w historii poziom 101 proc. PKB i będzie wyższy nawet od zadłużenia po II wojnie światowej. W tym roku, i tak już gigantyczna dziura w finansach publicznych znacząco powiększyła się, bo rządy na całym świecie ruszyły z odsieczą dla setek tysięcy firm i wpompowały miliardy euro, dolarów i złotych w gospodarkę. Czy zatem jedynym sposobem na wyjście z tej sytuacji może być tzw. "darowanie długów" np. najbiedniejszym krajom? Posłuchaj opinii analityka Piotra Kuczyńskiego.

 • Koronawirus w Polsce. Drugi lockdown i "martwa gospodarka"? Kuczyński: Rządy będą bały się gniewu tłumów
 • Grozi nam drugi lockdown? Szef Polskiego Funduszu Rozwoju: Lokalne i branżowe obostrzenia
 • Kiedy rząd przejmie miliardy z OFE? Szef PFR podaje możliwą datę. "Trzeba uporządkować system"
 • Firmy będą musiały zwrócić miliardy złotych z tarczy? Prezes PFR wyjaśnia ile i kiedy

  Firmy będą musiały zwrócić miliardy złotych z tarczy? Prezes PFR wyjaśnia ile i kiedy

  Państwo najpierw rzuciło firmom poszkodowanym przez epidemię koronawirusa koło ratunkowe, a teraz przypomina, że nie było ono darmowe. Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, goszcząc w programie "Studio Biznes" wyjaśnił, ile z pieniędzy przedsiębiorcy będą musieli ewentualnie zwrócić. W programie nie zabraknie też części motoryzacyjnej. Tym razem Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl, wziął na warsztat samochód Volkswagena. Zobacz najnowszy odcinek.

 • Protest górników. Kolorz o rządowym programie: "Zostałoby nam w 2033 roku na Śląsku półtorej kopalni"

  Protest górników. Kolorz o rządowym programie: "Zostałoby nam w 2033 roku na Śląsku półtorej kopalni"

  Zobacz najnowszy odcinek Studia Biznes. Ponad stu górników protestuje pod ziemią, a w Katowicach ze związkowcami negocjuje delegacja rządowa. Górnicy nie chcą się zgodzić na dotychczasowe propozycje restrukturyzacji kopalń. Sytuacja jest kryzysowa, bo bez finansowej kroplówki Polskiej Grupie Górniczej może zabraknąć pieniędzy na wypłatę pensji. Jakie mogą być dalsze scenariusze? Posłuchaj rozmowy z Dominikiem Kolorzem, przewodniczącym regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". W najnowszym odcinku Studia Biznes także recenzja motoryzacyjna od Tomasz Korniejewa.

 • Rząd będzie musiał podnieść podatki? Prof. Orłowski: Spodziewam się wojny podjazdowej

  Rząd będzie musiał podnieść podatki? Prof. Orłowski: Spodziewam się wojny podjazdowej

  - W Ministerstwie Finansów myśli się o podnoszeniu podatków. Dotychczasowe działania nie zasypią dziury budżetowej - mówił w Studiu Biznes profesor Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula i główny doradca ekonomiczny PwC. Deficyt budżetowy w 2020 roku wyniesie według MF ponad 109 miliardów złotych, ale realne zadłużenie według ekonomisty sięgnie sporo ponad dwustu miliardów złotych.

 • Rynek pracy. Nadciąga fala zwolnień? "Do końca roku pracę może stracić 200 tys. osób". Ankieta wśród ekonomistów

  Rynek pracy. Nadciąga fala zwolnień? "Do końca roku pracę może stracić 200 tys. osób". Ankieta wśród ekonomistów

  Jesień i zima będą oznaczały wyraźne spowolnienie na rynku pracy. Wiele firm jest wciąż poobijanych po uderzeniu pierwszej fali kryzysu. Powoli przestaje działać m.in. tarcza antykryzysowa, która oznaczała dla wielu pracowników obniżkę wynagrodzenia o 20 proc., ale przy zachowaniu miejsca pracy. Ilu Polaków może je stracić? O prognozy zapytaliśmy ekonomistów.