Łukasz Kijek

Redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, prowadzący Studio Biznes. Od 13 lat zajmuje tematami z dziedziny gospodarki, finansów, polityki zagranicznej i polityki gospodarczej. Wcześniej związany z TVN CNBC, TVN24 BiS, oraz TVN24.

Łukasz Kijek
 • Dla Niemca 1200 euro, dla Polaka 1200 zł. Sąsiedzi Polski testują dochód podstawowy

  Dla Niemca 1200 euro, dla Polaka 1200 zł. Sąsiedzi Polski testują dochód podstawowy

  Niemcy planują eksperyment, w ramach którego każdy otrzyma co najmniej 1200 euro. Czy bezwarunkowy dochód podstawowy może być również remedium na polskie problemy? W programie "Studio Biznes" Łukasz Kijek porozmawia o tym z ekspertami. Paula Kułokowicz analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, opowiedzą, ile otrzymywać mogliby Polacy. W drugiej części programu dowiemy się, jak zakupy w sieci robią "silversi". Kim są i dlaczego zaglądają na Allegro? Poznamy też najnowsze doniesienia ze świata sportu, motoryzacji i technologii.

 • Wielka płyta schodzi na pniu. Kredyt na 30 lat, na czterdziestoletnie mieszkanie. Czy to ma sens?

  Wielka płyta schodzi na pniu. Kredyt na 30 lat, na czterdziestoletnie mieszkanie. Czy to ma sens?

  Polacy ustawiają się po mieszkania w długich kolejkach. Ci, dla których zabrakło już "świeżego towaru" czyli mieszkań nowych, coraz chętniej spoglądają na wielką płytę. O tym, czy warto brać kredyt na 30 lat, na mieszkania które już mają np. 30 lat, Łukasz Kijek będzie rozmawiał w programie "Studio Biznes". Kolejna rozmowa będzie dotyczyć tego, jaki pomysł ma Goodvalley, producent mięsa, na to, byśmy jedli mniej mięsa.

 • Czeski dziennikarz o Turowie: Premier Babisz dał znać, że nikt nie mówi o zamiarze wycofania skargi
 • Senator Kwiatkowski o kryzysie wokół Turowa: Brak zaufania. "Czesi boją się, że polski rząd ich oszuka"
 • Po pięciu latach niemrawych negocjacji Polska słono zapłaci za Turów. Albo Czechom, albo TSUE. Czym to grozi?

  Po pięciu latach niemrawych negocjacji Polska słono zapłaci za Turów. Albo Czechom, albo TSUE. Czym to grozi?

  Kopalnia węgla w Turowie ma wstrzymać wydobycie - ogłosił w piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czym uruchomił lawinę gorączkowych ruchów ze strony Polski. Po pięciu latach niemrawych negocjacji Czesi zmusili polski rząd do działania. Czy dojdzie do podpisania umowy w sprawie Turowa? Czym grozi zamknięcie kopalni i elektrowni oraz zignorowanie decyzji TSUE? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Miroslava Karasa z czeskiej telewizji. Paweł Kunz z Fly4Free.pl opowie z kolei o tym, jak bardzo drogie będą tegoroczne wakacje.

 • Polski Ład ma ułatwić zakup mieszkania. Czy ceny nieruchomości wystrzelą? "Wszyscy eksperci to mówią"
 • Grad rakiet nad Izraelem. Do czego doprowadzi eskalacja konfliktu w Strefie Gazy?

  Grad rakiet nad Izraelem. Do czego doprowadzi eskalacja konfliktu w Strefie Gazy?

  Świat z coraz większym niepokojem patrzy na nasilający się konflikt w Izreaelu. W ciągu kilkudziesięciu godzin na region spadło ponad 1000 rakiet. Pomimo użycia Żelaznej Kopuły, specjalnego systemu antyrakietowego, są ofiary śmiertelne. Dokąd zmierza konflikt, jakie mogą być jego konsekwencje? Łukasz Kijek ustali to "na gorąco" w rozmowie z Karoliną Van Ede Tzenvirt, Polką mieszkająca w Izraelu oraz Mieczysławem Bieńkiem, byłym zastępcą dowódcy Strategicznego NATO. W programie nie zabraknie też innych analiz. Co z inflacją? Jakie nowości oferuje rynek technologiczny i motoryzacyjny? Co w świecie sportu? Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka.

 • Kto nowym prezesem PKO BP? Znamy nazwisko faworyta premiera. "Ma zaletę, której nie ma Jagiełło"
 • Tykająca bomba demograficzna i gospodarcza. Rodzi się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej

  Tykająca bomba demograficzna i gospodarcza. Rodzi się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej

  Tragiczne dane dotyczące urodzeń za styczeń i jeszcze smutniejsze za ostatnie 12 miesięcy. Specjaliści już wiedzą, że konsekwencje demograficznej zapaści będą bolesne. Jak rozbroić tę tykającą bombę? Łukasz Kijek rozmawia o tym w programie "Studio Biznes" z ekspertką, prof. Joanną Tyrowicz. O niecodziennej sytuacji na rynku nieruchomości opowie z kolei Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jak co tydzień zajrzymy też do świata motoryzacji, technologii i sportu.

 • Polacy nie uciekną przed drożyzną? Marek Belka: inflacja się zadomowi u nas na stałe
 • Wyrok na frankowiczów wyrokiem na banki? "Studio Biznes" pyta o konsekwencje igrania z walutami

  Wyrok na frankowiczów wyrokiem na banki? "Studio Biznes" pyta o konsekwencje igrania z walutami

  Przed polską gospodarką dwie kluczowe zmiany. Pierwsza to wyroki dotyczące frankowiczów. Orzeczenie TSUE i Sądu Najwyższego mogą być finansowym ciosem dla sektora bankowego. W najczarniejszym scenariuszu będzie musiał udźwignąć zobowiązania liczone w miliardach złotych. Maj jest też miesiącem rozmrażania gospodarki. Jakie będą skutki likwidacji restrykcji? Łukasz Kijek spyta o to swoich gości - mec. Barbarę Garlacz, radczynię prawną specjalizująca się w tematyce kredytów frankowych i Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan.

 • Kiedy rząd wyłączy gospodarczą zamrażarkę? Wiceminister: Fryzjerzy mogą zacząć ostrzyć nożyczki
 • Wiceminister zdradza: Odmrażanie gospodarki ruszy "na dniach". Regionalizacja obostrzeń poważnie rozważana

  Wiceminister zdradza: Odmrażanie gospodarki ruszy "na dniach". Regionalizacja obostrzeń poważnie rozważana

  "Dwutygodniowy" lockdown restauracji trwa już pół roku. Działać nie mogą też tymczasowo zamknięte siłownie, na rozmrożenie gospodarki czekają sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Trzecia fala epidemii COVID-19 zaczęła opadać, dlatego Łukasz Kijek w "Studio Biznes" zapyta o konkretny plan działań Olgę Semoniuk, wiceminister rozwoju. Przedstawicielka rządu opowie też o tym jak mają wyglądać szczepienia w firmach. W drugiej części programu Grzegorz Kita, prezes Sport Managment Polska, opowie o wydarzeniu, które zelektryzowało fanów piłki nożnej. Co z Ligą Mistrzów? W "Studiu Biznes" nie zabraknie też motoryzacji i technologii. Zapraszamy!

 • Rząd przedłuża część obostrzeń. Lekarz wieszczy, że po pandemii ochronę zdrowia czeka tragedia

  Rząd przedłuża część obostrzeń. Lekarz wieszczy, że po pandemii ochronę zdrowia czeka tragedia

  Epidemia COVID-19 to prawdziwe wyzwanie dla pracowników ochrony zdrowia. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem konsekwencje olbrzymiego obciążenia i stresu ocenia gość programu "Studio Biznes", Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii. Wieszczy tragedię systemu spowodowaną masowymi odejściami z zawodu, za granicę lub do sektora prywatnego. W programie nie zabraknie też felietonu motoryzacyjnego, najnowszych doniesień ze świata technologii oraz sportu.

 • Paweł Borys ujawnia, kiedy może rozpocząć się produkcja szczepionek w Polsce. "Mówimy o milionach dawek"
 • TVP uderzyła w niego "paszkwilem". Szef PFR o produkcji szczepionki w Polsce: Możliwe w III kwartale

  TVP uderzyła w niego "paszkwilem". Szef PFR o produkcji szczepionki w Polsce: Możliwe w III kwartale

  Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, który rozdziela wśród firm rządową pomoc, znalazł się na celowniku TVP. Partyjna telewizja powiązała szefa PFR ze sprawą wyłudzenia środków z tarczy, wypomniała mu też, że był dyrektorem banku "za rządów PO-PSL". Szef Funduszu w programie "Studio Biznes" nie odniesie się jednak wyłącznie do zarzutów. Wyjaśni, co dla przeciętnego obywatela i przedsiębiorcy może zmienić Nowy Ład, program PiS, który ma być remedium na pandemię. Wyjaśni też, czy przedsiębiorcy objęci restrykcjami wciąż mogą liczyć na pomocną dłoń od państwa. Opowie także o planach produkcji substancji wykorzystywanej do wytwarzania szczepionki. W programie nie zabraknie też stałych pozycji ze świata motoryzacji, technologii i sportu.

 • Czarne chmury nad polską walutą. Najsłabsza od 12 lat. Po przełomowym wyroku może być jeszcze gorzej

  Czarne chmury nad polską walutą. Najsłabsza od 12 lat. Po przełomowym wyroku może być jeszcze gorzej

  Polska waluta od tygodni słabnie. Kurs euro przebił poziom nienotowany od 12 lat, w kość złotemu daje też dolar. Jakie są przyczyny złych notowań, co jeszcze może wydarzyć się na rynku walutowym i czym to grozi polskiej gospodarce? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Konrada Białasa, głównego ekonomistę DM TM Brokers. Poza tym Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl, przetestuje Opla Insignię, Dominik Wardzichowski opowie o finansowym fair play w sporcie, a Daniel Maikowski zabierze nas w świat technologii.

 • Będzie totalny lockdown Polski? "Jesteśmy w epicentrum trzeciej fali. Ten krok jest przed nami"

  Będzie totalny lockdown Polski? "Jesteśmy w epicentrum trzeciej fali. Ten krok jest przed nami"

  Trzecia fala epidemii koronawirusa uderzyła w Polskę z olbrzymią siłą. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób zakażonych w ciągu ostatniej doby osiągnęła niemal 30 tys. osób. Czy to oznacza, że premier w czwartek ogłosi lockdown? Łukasz Kijek spytał o to w programie "Studio Biznes" Olgę Semeniuk, wiceministrę Rozwoju, Pracy i Technologii. Z uwagi na problemy techniczne materiał wideo został opatrzony napisami.

 • Izrael zaszczepił połowę populacji. "Studio Biznes" pyta Polkę o to, co się zmieniło

  Izrael zaszczepił połowę populacji. "Studio Biznes" pyta Polkę o to, co się zmieniło

  Epidemia COVID-19 w Polsce znów przybrała na sile. Ale w niektórych krajach skutek przynoszą szczepienia. Jednym z nich jest Izrael, gdzie preparat przyjęła już połowa populacji. Co zmienia to w praktyce? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Karolina Mints, autorka bloga Israel Friendly. Nie zabraknie też emocji motoryzacyjnych i sportowych oraz wieści ze świata technologii.

 • PiS zaproponuje emeryturę bez podatku aż do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra