Łukasz Kijek

Redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, prowadzący Studio Biznes. Od 13 lat zajmuje tematami z dziedziny gospodarki, finansów, polityki zagranicznej i polityki gospodarczej. Wcześniej związany z TVN CNBC, TVN24 BiS, oraz TVN24.

Łukasz Kijek
 • Rozbrajająca szczerość wiceministra Sobonia w sprawie górników. "Docelowo wszyscy stracą pracę"

  Rozbrajająca szczerość wiceministra Sobonia w sprawie górników. "Docelowo wszyscy stracą pracę"

  - Docelowo wszyscy górnicy stracą pracę - mówił w "Studiu Biznes" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Polska Grupa Górnicza od miesięcy czeka na miliard złotych wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym z warunków, jakie muszą zostać spełnione jest podpisanie przez rząd umowy społecznej ze związkowcami. Rozmowy od wielu miesięcy idą jak po grudzie, w styczniu związkowcy o jednej z propozycji mówili nawet, że "to była kpina ze Śląska". Porozumienia nie ma, ale wiceminister Soboń ku zaskoczeniu wielu stwierdził, że rząd mówi już ze związkowcami "wspólnym głosem o likwidacji branży".

 • Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"

  Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"

  Rząd zdecydował, że dokończy reformę OFE. Środki zgromadzone przez Polaków zostaną przeniesione. O ile nie wypełnimy specjalnego druczku, trafią do IKE. "Przy okazji" rząd pobierze jednak piętnastoprocentową "prowizję". Dlaczego? Łukasz Kijek zapyta o to w programie "Studio Biznes" Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych. W pierwszym odcinku nowego sezonu programu za kierownicą nowego Forda pojawi się też Tomasz Korniejew. Zadebiutuje Dominik Wardzichowski, który pokaże biznesowe oblicze sportu.

 • Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"

  Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"

  Mateusz Morawiecki jak refren powtarza zdanie: "odebraliśmy pieniądze mafiom vatowskim i daliśmy obywatelom". Dziennikarze "Superwizjera" TVN zrealizowali reportaż o - jak to określili - "kłamstwie vatowskim". Główny ekonomista FOR i były wieloletni dyrektor w Ministerstwie Finansów twierdzi, że "kłamstwa vatowskie są aż cztery". Zobacz najnowsze "Studio Biznes".

 • 300 milionów "czternastki" dla górników. Prezes PFR potwierdza, że PGG czeka na wielomilionowe wsparcie

  300 milionów "czternastki" dla górników. Prezes PFR potwierdza, że PGG czeka na wielomilionowe wsparcie

  Minister zdrowia już alarmuje przed nadciągającą trzecią falą koronawirusa. Dopiero co odmrożone gałęzie gospodarki - hotele czy wyciągi narciarskie - znów z niepewnością patrzą w przyszłość. Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy, jeśli nadejdzie trzecia fala koronawirusa? Czy wsparcie dostaną też ci, którzy od miesięcy o nie proszą? W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Paweł Borys. Szefa Polskiego Funduszu Rozwoju pytamy także o 14-tki, które wypłaciła Polska Grupa górnicza w sytuacji, gdy stara się o wsparcie z funduszu.

 • Gigantyczny pozew zbiorowy za lockdown. "Od dawna piszemy na Berdyczów". Jaki koszt dla przedsiębiorcy?

  Gigantyczny pozew zbiorowy za lockdown. "Od dawna piszemy na Berdyczów". Jaki koszt dla przedsiębiorcy?

  Skarb Państwa, konta restauratorzy. Przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej mają dość chaosu wokół lockdownu i zdecydowali się na batalię sądową. Jak twierdzą, składają największy pozew zbiorowy przeciwko państwu w historii Polski. - Jaki jest koszt przystąpienia do takiej procedury - wyjaśniał w "Studiu Biznes" mecenas Jacek Dubois reprezentujący przedsiębiorców. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

 • Złożyli największy pozew zbiorowy w historii Polski, wyjaśniają czego biznes chce od rządu

  Złożyli największy pozew zbiorowy w historii Polski, wyjaśniają czego biznes chce od rządu

  Przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię koronawirusa złożyli w sądzie zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Być może wywalczą największe w historii Polski odszkodowanie za lockdown, chodzi bowiem o branżę gastronomiczną, w której działa kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Jacek Dubois, prawnik reprezentujący poszkodowane firmy, wyjaśni w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, jak przedsiębiorcy widzą swoje szanse. Rafał Sadoch, analityk DM mBank opowie o jednym z największych fenomenów inwestorskich ostatnich lat. Dlaczego mali inwestorzy rzucili się na akcje spółki GameStop? W programie nie zabraknie nowości ze świata motoryzacji i technologii.

 • Rząd pracuje nad zmianami w umowach zlecenie od 2022 roku. Minister zdradza szczegóły [STUDIO BIZNES]
 • 500 Plus to za mało? Wiceminister rodziny o nowym pomyśle na wsparcie Polaków [STUDIO BIZNES]

  500 Plus to za mało? Wiceminister rodziny o nowym pomyśle na wsparcie Polaków [STUDIO BIZNES]

  500 Plus to największy i najważniejszy program socjalny ostatnich lat. Możliwe jednak, że Polacy będą mogli wkrótce liczyć na nowe wsparcie. Czy waloryzowana renta dożywotnia, której wprowadzenie postuluje NBP, ma szansę stać się polskim sposobem na ubóstwo? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Stanisław Szwed, wiceminister rodziny. Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, rozliczy z kolei rząd z restrykcji nakładanych na firmy. Czy premier Mateusz Morawiecki słucha polskich przedsiębiorców? W programie nie zabraknie też nowości ze świata technologii i motoryzacji.

 • Ujemne stopy procentowe w Polsce? Samcik: Możemy sobie zepsuć wartość pieniądza [STUDIO BIZNES]
 • Rząd nie odmrozi gospodarki? Wiceminister rozwoju: Nie da się przewidzieć ruchów koronawirusa

  Rząd nie odmrozi gospodarki? Wiceminister rozwoju: Nie da się przewidzieć ruchów koronawirusa

  Przedsiębiorcy liczą nie tylko na odmrożenie gospodarki, ale i na przewidywalną polityką dotyczącą obostrzeń. Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, wyjaśniła w programie "Studio Biznes", że rząd kolejne decyzje w tej sprawie będzie ogłaszał w przyszłym tygodniu. Szersze otwarcie gospodarki wcale nie jest jednak przesądzone. Odniosła się też do zmiany pierwotnych planów i wyjaśniła, dlaczego w Polsce nie ma na powrót żółtych stref.

 • Kiedy firmy będą mogły działać? "Studio Biznes" o warunkach, które przedstawił Morawiecki

  Kiedy firmy będą mogły działać? "Studio Biznes" o warunkach, które przedstawił Morawiecki

  Przedsiębiorcy są coraz bardziej zdesperowani i nie chcą czekać, aż rząd złagodzi restrykcje. W całym kraju restauratorzy, hotelarze i właściciele innych firm - ryzykując utratę rządowych dotacji - otwierają się dla klientów. Czy rząd ma dla tracących nadzieję przedsiębiorców coś więcej niż obietnice i ostrzeżenia przed brakiem wypłat z PFR? W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju. Maciej Samcik, dziennikarz specjalizujący się w tematach gospodarczych, tłumaczy, co może wydarzyć się w Polsce w kwestii stóp procentowych. W programie nie zabraknie też akcentu motoryzacyjnego. Tomek Koniejew podzieli się wrażeniami z testów Hondy CR-V Hybrid, a Daniel Maikowski zabierze nas w świat technologii.

 • Ostatnie dni Trumpa. "Jeżeli będzie wmawiał, że wybory były nieuczciwe, emocje będą narastać"
 • Pandemia niszczy biznes. Firmy apelują do rządu: Opanujcie chaos i restrykcje, potrzebujemy pomocy

  Pandemia niszczy biznes. Firmy apelują do rządu: Opanujcie chaos i restrykcje, potrzebujemy pomocy

  Pandemia doprowadza na skraj wytrzymałości nie tylko polskie firmy, ale i lokalne władze. Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza, zdradza w programie "Studio Biznes" jak wielkie szkody dla lokalnej gospodarki wyrządziła pandemia w połączeniu z chaotyczną polityką rządu. W programie dr Łukasz Pawłowski, socjolog, wyjaśni też, czy Donald Trump musi obawiać się o swoje liczne interesy w obliczu prawdopodobnego impeachmentu. Czy ustępujący prezydent zapłaci za szturm na Kapitol?

 • Prognozy 2021. "Na pozór dobre wskaźniki mogą nas zwodzić na manowce. Dla laika może to być optymistyczne"
 • NBP znów celowo osłabia złotego? Ekspert: Słowną interwencję wsparto siłową

  NBP znów celowo osłabia złotego? Ekspert: Słowną interwencję wsparto siłową

  Złoty wyraźnie słabnie w ostatnich dniach 2020 roku, a analitycy dopatrują się w tym celowego działania Narodowego Banku Polskiego, albo Banku Gospodarstwa Krajowego. - Obawiam się, że takie działanie w końcu roku to jedynie przykrywka dla zwiększenia zysku NBP, co zwiększy w przyszłym roku wpłaty banku do budżetu państwa - uważa analityk Piotr Kuczyński. Wtorkowa interwencja, jeśli do niej rzeczywiście doszło, bo ani NBP, ani BGK nie informują o takich działaniach oficjalnie, następuje zaledwie 11 dni po osłabieniu złotego, z jakim mieliśmy do czynienia tuż przed świętami.

 • Podatki 2021. Długa lista podwyżek. "Na koniec wszyscy zapłacimy dużo więcej"

  Podatki 2021. Długa lista podwyżek. "Na koniec wszyscy zapłacimy dużo więcej"

  W 2021 roku Polaków czeka bardzo dużo zmian w podatkach i daninach. W "Studiu Biznes" Grzegorz Grochowina, starszy menedżer w KPMG, wyjaśnia, które zmiany wyciągną z naszych kieszeni najwięcej pieniędzy. W drugiej części programu przyglądamy się zmianom w energetyce, które przyniósł pełen wyzwań 2020 rok. Naszym gościem jest Janusz Moroz, członek zarządu Innogy Polska.

 • Studio Biznes. Garbarczyk: Tablety przeżywają renesans. Notujemy dwucyfrowe wzrosty sprzedaży
 • Morawiecki i Orban osamotnieni. "Blinken oszukać się nie da. Orban być może uznał, że trzeba stąd wiać"

  Morawiecki i Orban osamotnieni. "Blinken oszukać się nie da. Orban być może uznał, że trzeba stąd wiać"

  Premierzy Polski i Węgier przed grudniowym szczytem w Brukseli grożą wetem do unijnego budżetu i funduszu odbudowy. Mateusz Morawiecki i Viktor Orban za wszelką cenę chcą zablokować powiązanie funduszy unijnych z praworządnością. Pozostałe 25 krajów UE nie widzi nic przeciwko w powiązaniu pieniędzy unijnych z przestrzeganiem zasad państwa prawa. O tym dlaczego Orbanowi nie można ufać i jak duże znaczenie w tych negocjacjach może mieć nowa amerykańska administracja, mówi prof. Bogdan Góralczyk, były dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego i były zastępca ambasadora Polski na Węgrzech.

 • Batalia o budżet UE aż do lutego? Rząd chce przeczekać Berlin. "Rozmowy toczą się już głównie z Portugalią"
 • Prof. Hausner o grzechach rządu: "Każdy może być zatrzymany i oskarżony. To nie jest prawo, to wytrych"