Łukasz Kijek

Redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, prowadzący Studio Biznes. Od 13 lat zajmuje tematami z dziedziny gospodarki, finansów, polityki zagranicznej i polityki gospodarczej. Wcześniej związany z TVN CNBC, TVN24 BiS, oraz TVN24.

Łukasz Kijek
 • Znaczek z podpisem premiera Ukrainy wylicytowany. 'Studio Biznes' zdradza szczegóły

  Znaczek z podpisem premiera Ukrainy wylicytowany. "Studio Biznes" zdradza szczegóły

  To legendarne znaczki, które zostały wydane w Ukrainie na cześć obrońców Wyspy Węży. Jeden z nich, podpisany przez samego premiera Ukrainy, był do zdobycia jeszcze kilka minut po południu. Wielka licytacja dobiegła jednak końca. Ile uda się uzyskać na zakup karetek? Jak pomóc Ukrainie. W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, głównie o akcji licytacji znaczków

 • Bańka na rynku mieszkań? Czerniak: Jeżeli pęka, to właśnie teraz

  Bańka na rynku mieszkań? Czerniak: Jeżeli pęka, to właśnie teraz

  Stopy procentowe wynoszą już ponad 5 proc., raty kredytów urosły średnio po ponad 70 proc., a zdolność kredytowa drastycznie spada. Czy taka sytuacja zmusi deweloperów do obniżenia cen mieszkań? Rozmawialiśmy o tym z dr. Adamem Czerniakiem, ekonomistą Polityki Insight i SGH.

 • Karetki dla Ukrainy. Wyjątkowe znaczki warte już ponad 50 tys. zł. Poznaj ich historie

  Karetki dla Ukrainy. Wyjątkowe znaczki warte już ponad 50 tys. zł. Poznaj ich historie

  Wojna w Ukrainie to prawdziwy test solidarności. Gazeta.pl i Ukrayina.pl zainicjowały akcję, która może być dowodem na to, że Polacy go zdają. Na licytacje trafiły bowiem trzy wyjątkowe znaczki z Ukrainy podpisane przez równie wyjątkowe osoby. Jaki jest cel akcji? Wyjaśni to "Studio Biznes". W programie powiemy też, czy Polacy powinni bać się jeszcze wyższych rat.

 • Mamy już ponad 50 tys. zł! Ukrayina.pl licytuje wyjątkowe znaczki. Ekspert wyjaśnia, ile kosztują najdroższe
 • Polacy słono płacą za upór małego koalicjanta. 'Studio Biznes' pyta o pieniądze z KPO, kary i sankcje

  Polacy słono płacą za upór małego koalicjanta. "Studio Biznes" pyta o pieniądze z KPO, kary i sankcje

  Licznik kar, które Polska musi odprowadzić do UE za ignorowanie wyroków i postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, już dawno wskazał miliard złotych. I pędzi dalej. Tymczasem na horyzoncie kompromisu z KE, który pozwoliłby odblokować środki z KPO, nie widać. Co dalej? Jaki pomysł ma rząd, by przekonać Solidarną Polskę, by poparła nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym i tym samym dała szansę na kompromis z Unią? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes". Gościnią będzie Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.

 • Polskie obligacje wysyłają sygnał ostrzegawczy. Szczurek: Będzie test warunków skrajnych

  Polskie obligacje wysyłają sygnał ostrzegawczy. Szczurek: Będzie test warunków skrajnych

  - Jeżeli priorytetyzacja wydatków na obronność ma polegać na tym, że wyłączamy je z limitów zadłużenia, jednocześnie obniżając podatki, to oszukujemy siebie i wyborców - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Mateusz Szczurek. Z byłym ministrem finansów rozmawiamy o kondycji finansów publicznych, o inflacji i rentownościach obligacji, które wysyłają sygnał ostrzegawczy.

 • WIBOR musi odejść, rząd chce zmian. Borys: 10 tys. zł zostanie w kieszeni

  WIBOR musi odejść, rząd chce zmian. Borys: 10 tys. zł zostanie w kieszeni

  Zastąpienie WIBOR-u nową stawką, wzmocnienie programu dopłat do kredytów i darmowe wakacje kredytowe raz na kwartał - to pomysły rozwiązań, które rząd zaproponował osobom spłacającym kredyty mieszkaniowe w złotych. Co dokładnie może się zmienić w wyliczaniu oprocentowania i o ile może spaść rata? Posłuchaj fragmentu "Studia Biznes".

 • POLONIA zastąpi WIBOR. Prezes rządowego PFR zdradza szczegóły pomocy dla kredytobiorców. Raty spadną?
 • Druga kadencja Glapińskiego wpłynie na złotego? Ekspert: Zmiana niekorzystnie by się odbiła
 • Chiny chcą 'Zero COVID', a mogą wyhamować światową gospodarkę. Wszystkim grozi wyższa inflacja

  Chiny chcą "Zero COVID", a mogą wyhamować światową gospodarkę. Wszystkim grozi wyższa inflacja

  Chińskie władze tak zaciekle zwalczają wszelkie ogniska koronawirusa, że zagrażają gospodarce. I to nie tylko swojej, ale i globalnej. Polityka "Zero Covid" oznacza w praktyce zamknięcie w domach milionów pracowników fabryk. Czy świat znów musi być gotowy na zaburzone łańcuchy dostaw? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to dr Michał Bogusz. Rafał Sadoch, analityk mBank, opowie z kolei, co grozi polskiej walucie.

 • Druga kadencja Glapińskiego pod znakiem zaciskania pasa? 'Studio Biznes' pyta członka RPP

  Druga kadencja Glapińskiego pod znakiem zaciskania pasa? "Studio Biznes" pyta członka RPP

  Kwietniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej zmroziła wielu kredytobiorców. Czy RPP powiedziała ostatnie słowo? A może zmieni się nie tylko nastawienie Rady, a i jej przewodniczący. Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Ludwika Koteckiego, Członka Rady Polityki Pieniężnej. Dr Michalina Szczepańska, redaktor naczelna "Handel", opowie z kolei o świątecznej drożyźnie.

 • Polski Ład w niszczarce. Wiceminister finansów odpowiadał, co się zmienia w podatkach

  Polski Ład w niszczarce. Wiceminister finansów odpowiadał, co się zmienia w podatkach

  2022 przejdzie do historii jako rok niezwykle częstych zmian w podatkach. W styczniu wszedł w życie Polski Ład, który kilka razy był łatany, aż wreszcie w znacznej mierze został wycofany. W zamian rząd zaproponował obniżenie podatków. Które fragmenty Polskiego Ładu powinny skończyć w niszczarce? W środowym "Studiu Biznes" zapytaliśmy o to wiceministra finansów Artura Sobonia.

 • Rząd łata Ład, Polacy wciąż boją się strat. Artur Soboń wyjaśni, czy mają powody w 'Studiu Biznes'
 • Miliardowe czary-mary 'rząd wydatki nazywa funduszami'. Mamy dwa budżety. Czym to grozi?

  Miliardowe czary-mary "rząd wydatki nazywa funduszami". Mamy dwa budżety. Czym to grozi?

  Rząd zaczął prace nad stworzeniem dwóch nowych funduszy w państwowym Banku Gospodarstwa Krajowego, jeden z nich ma sfinansować wydatki na armię. "W tej chwili dług poza kontrolą parlamentu wynosi 260 mld zł. Do końca tego roku według planów rządu ma to być 350 mld zł, a do 2025 roku - ponad 400 mld zł, czyli około jednej czwartej długu publicznego liczonego zgodnie z metodologią unijną" wylicza w swojej najnowszej analizie Forum Obywatelskiego Rozwoju. Czy w Polsce mamy zatem dwa budżety? Czym to grozi? Posłuchaj fragmentu rozmowy z byłym ministrem finansów Pawłem Wojciechowskim.

 • Polski Ład. Zmiany w zerowym PIT dla emerytów. 'Przestał być bonusem'

  Polski Ład. Zmiany w zerowym PIT dla emerytów. "Przestał być bonusem"

  Rząd zaproponował zmiany w Polskim Ładzie, które w skrócie oznaczają likwidacją ulgi dla klasy średniej i obniżenie podatku dochodowego z 17 proc. do 12 proc. O tym, jakie zmiany mogą dotyczyć emerytów i czy będą one dla nich korzystne rozmawialiśmy w środowym "Studiu Biznes". Posłuchaj fragmentu rozmowy.

 • Polski Ład. Były minister finansów o zmianach: Trudno będzie znaleźć popychadło

  Polski Ład. Były minister finansów o zmianach: Trudno będzie znaleźć popychadło

  Od blisko dwóch miesięcy pełniącym obowiązki ministra finansów jest premier Mateusz Morawiecki. Poprzedni minister Tadeusz Kościński zapłacił stanowiskiem za błędy w Polskim Ładzie. - W tej sytuacji trudno będzie znaleźć popychadło, tym bardziej że pan premier sam osobiście pociąga te sznurki Polskiego Ładu od samego początku i to on za te zmiany odpowiada - mówił w środowym "Studiu Biznes" prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów, doradca ekonomiczny Szymona Hołownii. Posłuchaj fragmentu rozmowy.

 • PIT obniżony do 12 proc. Zobacz, jak zmieni się twoja pensja. 'Ponad 4700 zł rocznie'

  PIT obniżony do 12 proc. Zobacz, jak zmieni się twoja pensja. "Ponad 4700 zł rocznie"

  Rząd po raz trzeci w tym roku zmienia zasady dotyczące rozliczenia podatków. Wprowadzony na początku roku chaos związany z Polskim Ładem wywołał ogromny nieład. Po niecałych trzech miesiącach Ministerstwo Finansów zaproponowało wycofanie się m.in. z ulgi dla klasy średniej i jednocześnie zaproponowało obniżenie podatku PIT z 17 do 12 proc. Co to oznacza dla pracowników? Sprawdzaliśmy w środowym "Studiu Biznes".

 • Rząd łata Ład. Czy obniżka podatku z 17 na 12 proc. nie jest podwyżką? 'Studio Biznes' pyta ekspertkę
 • Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Jak działa? 'Przez trzy lata po 2 tysiące złotych miesięcznie'
 • Świat wciąż handluje z Rosją. Czy Polska zablokuje ciężarówki jadące na wschód? Pytamy eksperta

  Świat wciąż handluje z Rosją. Czy Polska zablokuje ciężarówki jadące na wschód? Pytamy eksperta

  Świat odcina się od Rosji, nakłada na nią sankcje i wycofuje swoje firmy. Ale wciąż kupuje rosyjską ropę, gaz i węgiel i sprzedaje reżimowi swoje towary. Widać to na polskiej granicy, przez którą przejeżdżają tysiące ciężarówek kierujących się na wschód. Czy wymianę handlową z Rosją można powstrzymać? Łukasz Kijek zapyta o to Jacka Piechotę, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Bartosz Turek z HRE opowie o rynku nieruchomości.