Pomoc Ukrainie. Królowa Elżbieta II wspiera Ukrainę. Przekazała "hojną darowiznę"

Królowa Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę", aby pomóc ukraińskim uchodźcom, o czym poinformował komitet gromadzący główne brytyjskie organizacje charytatywne. Atak na Ukrainę trwa już ósmą dobę, pomoc jest coraz bardziej potrzebna.

Informację na temat darowizny królowej Elżbiety II podał w czwartek Komitet Kryzysowy ds. Katastrof (The Disasters Emergency Committee, DEC) - to koalicja 15. organizacji charytatywnych. W czwartek uruchomił on wspólną zbiórkę na rzecz Ukrainy. W pomoc ukraińskim uchodźcom zaangażowała się królowa.

Królowa Elżbieta włączyła się w pomoc uchodźcom

 Bardzo dziękujemy Jej Królewskiej Mości za dalsze wspieranie Komitetu Kryzysowego ds. Katastrof oraz za hojną darowiznę na rzecz Apelu Humanitarnego DEC w sprawie Ukrainy.

- napisał DEC.

Grupę DEC tworzy 15 głównych brytyjskich organizacji charytatywnych, w tym Brytyjski Czerwony Krzyż, Oxfam i Save the Children. Brytyjski rząd zapowiedział, że podwoi - do wysokości 20 milionów funtów - kwotę, która zostanie uzyskana w ramach tej zbiórki. Pałac Buckingham odmówił jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie, tłumacząc, że darowizny Elżbiety II na wszelkie cele charytatywne mają charakter prywatny. Odmówiono także podania wysokości dotacji. "To sprawa prywatna" - odpowiedziano.

Działalność charytatywna Windsorów

Rodzina królewska jest z zasady apolityczna, czyli nie odnosi się do politycznych wydarzeń na arenie międzynarodowej, nie komentuje też decyzji brytyjskiego rządu. Zdarza się jednak, że Windsorowie wypowiadają się, aby nagłośnić kwestie pomocy humanitarnej. Często wykazują hojność dla inicjatyw charytatywnych.

Do tej pory wsparcia Ukraińcom udzielili książę William i Kate Middleton. Pałac Kensington zaledwie dwa dni po rosyjskim ataku na Ukrainę w oficjalnym komunikacie zapewniał o solidarności.

W październiku 2020 r. mieliśmy przyjemność spotkać prezydenta Zełenskiego i pierwszą damę i dowiedzieć się, że z nadzieją i optymizmem patrzą na przyszłość Ukrainy. Dzisiaj stoimy za prezydentem i wszystkimi obywatelami Ukrainy w ich bohaterskiej walce o tę przyszłość

- czytaliśmy w oświadczeniu Cambridge'ów.

Zobacz wideo

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: