American Express blokuje płatności w Rosji i na Białorusi. Wcześniej zrobiły to Mastercard i Visa

Operator kart płatniczych American Express zawiesza swoje operacje w Rosji i na Białorusi. Karty wydawane przez spółkę nie będą działały w na terenie obu krajów.

"Wobec nieuprawnionej agresji rosyjskiej na Ukrainie spółka zawiesza wszelkie operacje w Rosji. Podobne kroki podjęliśmy w stosunku do Białorusi" - czytamy w oświadczeniu American Express.

Zobacz wideo Zełenski: Dajcie nam chociaż samoloty, żebyśmy mogli się bronić

Wcześniej operacje w Rosji zawiesiły Visa i Mastercard. W komunikacie wydanym w sobotę 5 marca przez Mastercard czytamy, że firma nie pozostaje obojętna wobec wojny panującej w Ukrainie.

Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard poza Rosją. A każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w bankomatach

- tłumaczy Mastercard.

Visa zapowiedziała podobne konsekwencje dla obywateli Rosji. W oświadczeniu spółki czytamy:

Wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa wydanymi w Rosji przestaną działać poza tym krajem, a karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej.

Oświadczenia Visa i Mastercard skłoniły rosyjski bank centralny do zajęcia stanowiska w sprawie płatności na terenie Rosji. Bank poinformował, że karty wydane przez rosyjskie banki będą nadal działać na terenie kraju aż do dnia ich wygaśnięcia.

Transakcje na nich są przetwarzane w kraju, w Krajowym Systemie Kart Płatniczych i nie podlegają sankcjom. Środki klientów na rachunkach powiązanych z takimi kartami są w pełni zapisane i dostępne

- przekazano w komunikacie. Bank centralny dodał, że posiadacze kart Visa i Mastercard będą mogli nadal dokonywać transakcji we wszystkich bankomatach, płacić kartami płatniczymi oraz dokonywać przelewów z karty na kartę. Poinformowano także, że międzynarodowe transakcje nie będą możliwe.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: