Rosjanie planują odciąć Ukrainę od informacji. Atakują infrastrukturę komunikacyjną

Brytyjski wywiad informuje, że Rosjanie za cel obrali ukraińską infrastrukturę komunikacyjną. Chcą w ten sposób odciąć Ukraińców od dostępu do rzetelnej informacji.
Zobacz wideo Jak się chronić przed łańcuszkową dezinformacją? Bildziukiewicz: Musimy zaufać swojemu rozumowi

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już ponad tydzień. Stałym jej elementem jest dezinformacja i ataki hakerskie. Ukraińcy komunikują się ze sobą przede wszystkim przez aplikację Telegram. Rosjanie mogą to niebawem uniemożliwić. 

Rosja szykuje atak na infrastrukturę komunikacyjną Ukrainy

Brytyjski wywiad poinformował, że Rosja prawdopodobnie spróbuje zaatakować ukraińską infrastrukturę komunikacyjną. Chce w ten sposób zredukować wśród Ukraińców dostęp do rzetelnych informacji.

Rosjanie w niedzielę zaatakowali wieżę telewizyjną w Charkowie, co zawiesiło nadawanie. Jak zwraca uwagę brytyjskie ministerstwo obrony, to kolejny tego typu atak po zniszczeniu 1 marca wieży telewizyjnej w Kijowie. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Ukraińcy mogą mieć ograniczony dostęp do internetu. Problemy z dostępem do internetu zanotowano w ostatnich dniach w Mariupolu, Sumach, Kijowie i Charkowie. 

Wojna w Ukrainie i propaganda Putina. Komórki odcięte. Ruszyły do dzieła 24 rosyjskie kanały

Ukraińskie media w zeszłym tygodniu informowały, że w zajętym przez Rosjan Chersoniu i w obwodzie chersońskim nie działa sieć komórkowa. Według lokalnych władz Rosjanie zablokowali ukraińskich operatorów komórkowych Kyivstar i Vodafone. Ponadto w Chersoniu i innych miastach i miejscowościach tego obwodu Rosjanie włączyli naziemne nadawanie 24 kanałów rosyjskiej telewizji.

Nadają również rosyjskie stacje radiowe. Rosyjskie wojsko zajęło też wieżę telewizyjną w Melitopolu w obwodzie zaporoskim. Rosjanie zainstalowali tam sprzęt nadawczy i transmitują sygnał rosyjskiej telewizji.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: