Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla Ukraińców. Ruszą wypłaty świadczeń

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W sobotę Sejm przyjął część poprawek Senatu. Specustawa powstała w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium naszych wschodnich sąsiadów i reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą.

Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy, kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm. Tego samego dnia ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda

Zobacz wideo Andrzej Duda: Agresja Rosji nas zjednoczyła. Nie wiem, czy na taki sukces liczył Putin

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Jakie są jej założenia i regulacje?

Nowe prawo umożliwia ukraińskim uchodźcom podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji, a także zapewnia im opiekę zdrowotną. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Zgodnie z ustawą po upływie 9 miesięcy uchodźcy, których pobyt uznano za legalny, mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Dodatkowo Ukraińcy będą mogli otrzymać numer PESEL - rejestracja rusza w środę. W ustawie zagwarantowano wsparcie dla samorządów, które podejmują działania na rzecz uchodźców. Prawo reguluje też sposób funkcjonowania oświaty, która przyjmie dzieci uchodźców z Ukrainy. Ustawa zaostrza także kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny w Ukrainie.

Skutki ataków rosyjskich żołnierzy podczas wojny w Ukrainie. (zdjęcie ilustracyjne)Przechwycono rozmowę Rosjan. Dostali rozkaz by "zaj***ć wszystkich"

Specustawa o pomocy Ukraińcom. Zyskają także Polacy

Na wprowadzeniu ustawy zyskają także Polacy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do swojego domu. Przez dwa miesiące otrzymają świadczenie w wysokości około 1200 złotych miesięcznie na jedną osobę. Świadczenia miały być wypłacane na podstawie umowy zawartej z gminą, jednak po przyjęciu senackiej poprawki ma to się odbywać na podstawie wniosków o takie świadczenie. 

Ustawa tworzy w Banku Gospodarstwa Krajowego Fundusz Pomocy, w celu finansowania lub dofinansowania realizacji zadań na rzecz pomocy Ukrainie i jej obywatelom. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego. Większość przepisów nie dotyczy Ukraińców, którzy przebywali w Polsce legalnie przed wojną

Uchodźcy (zdjęcie ilustracyjne)Ustawa o pomocy Ukraińcom. Gdzie złożyć wniosek o refinansowanie pobytu?

****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: