GUS podał dane nt. sprzedaży detalicznej. Choć rośnie razem z inflacją, to długo tak nie pociągnie

Główny Urząd Statystyczny podał dane m.in. na temat sprzedaży detalicznej. Ta względem ubiegłego roku wzrosła. Tempo wzrostu jest zbliżone do inflacji w ostatnich miesiącach, ale eksperci przewidują spadek sprzedaży w następnych miesiącach.
Zobacz wideo Dr Sławomir Dudek komentuje kłamstwa inflacyjne rządu

Inflacja w lutym według GUS wyniosła 8,5 proc. Dane Eurostatu wskazują z kolei na 8,1 proc. względem ubiegłego roku. Mimo wzrostu cen sprzedaż detaliczna rosła w podobnym tempie do inflacji

GUS podał dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lutym o 8,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego - podał GUS. W cenach bieżących była wyższa o 16,5 proc. licząc rok do roku.

W lutym wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano w większości grup towarowych.

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku odnotowały jednostki z grupy "pozostałe". Wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" zaobserwowano także w grupach: "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny"

- podał GUS.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami.

W marcu sprzedaż może być jeszcze wyższa

Jak zauważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej podbiło tankowanie samochodów po rozpoczęciu wojny w Ukrainie w ostatnim tygodniu lutego. W marcu eksperci spodziewają się dużego wzrostu towarów pierwszej potrzeby. 

Pomoc niesiona migrantom oraz ich osiedlanie się w Polsce oznacza wzrost popytu na podstawowe dobra konsumenckie. Oczekujemy, że najsilniej wzrośnie zapotrzebowanie na żywność, środki higieny, odzież oraz proste meble

- zauważa PIE.

W kolejnych miesiącach ma być jednak gorzej, gdy wygaśnie efekt zakupów na zapas. 

Po wygaśnięciu zakupów na zapas - mogą jeszcze trwać w marcu - pozostaniemy z obrazem słabej konsumpcji krajowej. Gdyby nie uchodźcy i ich konsumpcja, ze spożyciem prywatnym byłoby w kolejnych miesiącach bardzo krucho. Na razie jednak sprzedaż jest na trendzie sprzed pandemii

- twierdzą analitycy mBanku

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: