Inflacja w lutym według GUS wyniosła 8,5 proc. Dane Eurostatu wskazują z kolei na 8,1 proc. względem ubiegłego roku. Mimo wzrostu cen sprzedaż detaliczna rosła w podobnym tempie do inflacji.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w lutym o 8,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego - podał GUS. W cenach bieżących była wyższa o 16,5 proc. licząc rok do roku.
W lutym wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano w większości grup towarowych.
Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku odnotowały jednostki z grupy "pozostałe". Wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" zaobserwowano także w grupach: "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" oraz "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny"
- podał GUS.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Najgłębszy spadek sprzedaży utrzymał się w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami.
Jak zauważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej podbiło tankowanie samochodów po rozpoczęciu wojny w Ukrainie w ostatnim tygodniu lutego. W marcu eksperci spodziewają się dużego wzrostu towarów pierwszej potrzeby.
Pomoc niesiona migrantom oraz ich osiedlanie się w Polsce oznacza wzrost popytu na podstawowe dobra konsumenckie. Oczekujemy, że najsilniej wzrośnie zapotrzebowanie na żywność, środki higieny, odzież oraz proste meble
- zauważa PIE.
W kolejnych miesiącach ma być jednak gorzej, gdy wygaśnie efekt zakupów na zapas.
Po wygaśnięciu zakupów na zapas - mogą jeszcze trwać w marcu - pozostaniemy z obrazem słabej konsumpcji krajowej. Gdyby nie uchodźcy i ich konsumpcja, ze spożyciem prywatnym byłoby w kolejnych miesiącach bardzo krucho. Na razie jednak sprzedaż jest na trendzie sprzed pandemii
- twierdzą analitycy mBanku.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.