Sąd nakazał zajęcie 12 samolotów rosyjskich linii. Prawnicy: Trzy maszyny zatrzymane w Niemczech

Łącznie 12 samolotów transportowych należących do rosyjskich linii Wołga-Dniepr ma zostać przekazanych ukraińskiej Agencji ds. Odzyskiwania i Zarządzania Majątkiem - tak zdecydował sąd w Kijowie. Według strony ukraińskiej wyprodukowanym przez Antonowa maszynom wydawano certyfikaty z naruszeniem przepisów.

Ukraińska kancelaria prawna Iljaszew i Wspólnicy (reprezentująca m.in. ukraińskie Państwowe Przedsiębiorstwo Antonow) przekazała w piątkowym komunikacie, że Sąd Rejonowy w Kijowie nakazał zajęcie 12 samolotów transportowych An-124-100 Rusłan należących do prywatnych rosyjskich transportowych linii lotniczych Wołga-Dniepr. Maszyny były wyprodukowane właśnie przez Antonowa.

Zajęcie maszyn ma związek z postępowaniem karnym wszczętym na wniosek ukraińskich władz.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak twierdzi ukraińska kancelaria, Rosawiacja (agencja odpowiedzialna za rosyjskie lotnictwo) "bezprawnie przyznała spółce należącej do grupy Wołga-Dniepr prawo do wydawania Rusłanom świadectw zdatności do lotu".

Zobacz wideo Jak zmniejszyć zużycie ropy naftowej? Ekspert wyjaśnia

Ukraina. Sąd decyduje o zajęciu 12 samolotów rosyjskich linii

"W rzeczywistości w ostatnich latach grupa Wołga-Dniepr wydawała sama sobie certyfikaty, zagrażając bezpiecznej eksploatacji samolotów, co jest rażącym naruszeniem międzynarodowych konwencji" - czytamy w komunikacie prawników.

Z informacji przekazanych przez kancelarię wynika, że trzy samoloty zajęto już w Niemczech, a jeden w Kanadzie. Trwają prace nad zajęciem kolejnych maszyn w innych krajach. Następnie samoloty mają zostać przekazane ukraińskiej Agencji ds. Odzyskiwania i Zarządzania Majątkiem.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: