Wchodzi standard DVB-T2/HEVC. Potrzebny nowy dekoder lub telewizor? Rząd rozdaje bony

W Polsce trwa zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. W wielu przypadkach oznacza to konieczność zakupu nowego dekodera, a nawet telewizora. Potrzebna wymiana sprzętu? Rząd dofinansuje zakup urządzenia - dekodera lub telewizora, zgodnego z nowym standardem DVB-T2/HEVC.
Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?

Ustawa o pomocy finansowej na zakup nowego dekodera telewizyjnego została pod koniec lutego podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Świadczenie w wysokości 100 zł dla 2,27 mln gospodarstw domowych ma związek ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która przebiega etapami, a pierwszy etap rozpoczął się już marcu.

Warto przypomnieć o przyjętej nowelizacji ustawy, która wprowadziła również dofinansowanie telewizorów. Świadczenie to wynosi 250 zł.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizja (zdjęcie ilustracyjne)DVB-T2 i dofinansowanie zakupu dekodera. Ruszyła rejestracja dla sprzedawców

Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera DVB-T2/HEVC?

Aby móc odbierać nowy standard telewizji cyfrowej, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. By sprawdzić, czy nasz telewizor odbiera DVB-T2/HEVC, można zajrzeć do instrukcji dołączonej do odbiornika lub wyszukać jego markę i model na stronie telewizjanaziemna.pl. Informacja ta została także umieszczona na naklejce znamionowej z tyłu odbiornika. Jeśli nasze urządzenie nie jest zgodne z nowym standardem, trzeba będzie je wymienić.

DVB-T2/HEVC. Bon na dekoder i telewizor - zasady

Bon na dekoder jest przyznawany niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez gospodarstwo domowe. Wnioski o dofinansowanie zakupu dekodera lub telewizora można składać już od 21 marca. Świadczenie nie jest przyznawane w formie gotówkowej. Osoby zainteresowane otrzymają kod, który będzie można wykorzystać na zakup urządzenia w wybranych sklepach stacjonarnych lub internetowych, które przystąpią do programu. Bony nie mogą być wymieniane na pieniądze.

Na stronie rządu wyjaśniono kolejne zasady:

  • dofinansowanie będzie przysługiwało na wniosek jednej osoby w ramach gospodarstwa domowego;
  • wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie - z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. Umożliwi to uzyskanie świadczenia także przez osoby z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych;
  • w odpowiedzi na wniosek osoba uprawniona otrzyma specjalny kod na podany adres e-mail lub w postaci wydruku (jeśli wniosek był złożony przez pocztę);
  • kod będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe;
  • program będzie realizowany do końca 2022 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Pilot do telewizora (zdjęcie ilustracyjne)Ty patrzysz w telewizor, a on gapi się na ciebie. Smart TV ogląda użytkowników

Nowy standard DVB-T2/HEVC zostanie wprowadzony w czterech etapach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Więcej o: