Nowy standard DVB-T2 i dofinansowanie zakupu dekodera. Ruszyła rejestracja dla sprzedawców

Ruszyła rejestracja dla sprzedawców do rządowego programu dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego w związku z nadchodzącym nowym standardem DVB-T2. Jakie należy spełnić wymagania, aby przystąpić do programu? Wyjaśniamy.

Przedsiębiorcy mogą od 9 marca składać wnioski online o rejestrację w rządowym programie dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego. Wniosek można złożyć na platformie gov.pl. Tylko zarejestrowane w ten sposób punkty sprzedaży będą mogły przyjmować i realizować bony od klientów.

Program dofinansowania dla przedsiębiorców. Jakie wymagania należy spełnić?

Rejestracja skierowana jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż urządzeń tj. dekoderów i telewizorów przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Do programu można przystąpić, jeśli:

  • sprzedajesz odbiorniki cyfrowe, które spełniają wymagania techniczne i eksploatacyjne,
  • jesteś czynnym podatnikiem VAT lub jesteś zwolniony z podatku VAT,
  • masz siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

"Program dofinansowania ma na celu wsparcie gospodarstw domowych w wymianie sprzętu na taki, który umożliwi im odbiór telewizji w nowym, lepszym standardzie DVB-T2/HEVC. Realizacja przyznanych świadczeń w programie dofinansowania będzie możliwa wyłącznie w sklepach internetowych i stacjonarnych przedsiębiorców, którzy zarejestrują się i przystąpią do programu" - czytamy w rządowym komunikacie.

Więcej informacji o standardzie DVB-T2 przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy standard DVB-T2 zostanie wprowadzony w czterech etapach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]
Więcej o: