Nowy standard DVB-T2 i dofinansowanie zakupu dekodera. Ruszyła rejestracja dla sprzedawców

Ruszyła rejestracja dla sprzedawców do rządowego programu dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego w związku z nadchodzącym nowym standardem DVB-T2. Jakie należy spełnić wymagania, aby przystąpić do programu? Wyjaśniamy.

Przedsiębiorcy mogą od 9 marca składać wnioski online o rejestrację w rządowym programie dofinansowania zakupu odbiornika cyfrowego. Wniosek można złożyć na platformie gov.pl. Tylko zarejestrowane w ten sposób punkty sprzedaży będą mogły przyjmować i realizować bony od klientów.

Prezydent Andrzej Duda 100 plus, czyli bon na zakup dekodera. Prezydent podpisał ustawę

Program dofinansowania dla przedsiębiorców. Jakie wymagania należy spełnić?

Rejestracja skierowana jest do przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż urządzeń tj. dekoderów i telewizorów przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Do programu można przystąpić, jeśli:

  • sprzedajesz odbiorniki cyfrowe, które spełniają wymagania techniczne i eksploatacyjne,
  • jesteś czynnym podatnikiem VAT lub jesteś zwolniony z podatku VAT,
  • masz siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

"Program dofinansowania ma na celu wsparcie gospodarstw domowych w wymianie sprzętu na taki, który umożliwi im odbiór telewizji w nowym, lepszym standardzie DVB-T2/HEVC. Realizacja przyznanych świadczeń w programie dofinansowania będzie możliwa wyłącznie w sklepach internetowych i stacjonarnych przedsiębiorców, którzy zarejestrują się i przystąpią do programu" - czytamy w rządowym komunikacie.

Więcej informacji o standardzie DVB-T2 przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zdjęcie ilustracyjne Kary za sprzęt bez DVB-T2/HEVC. Resort wyjaśnia, kto może je otrzymać

Nowy standard DVB-T2 zostanie wprowadzony w czterech etapach

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z 2017 r., państwa członkowskie zobowiązały się do udostępnienia pasma 700 MHz na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r. lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy:

  • Etap 1. - od 28.03.2022 r.: Rejon Sudetów i Dolnego Śląska, województwo lubuskie;
  • Etap 2. - od 25.04.2022 r.: Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielkopolski, Kujawy, zachodnia część Mazowsza;
  • Etap 3. - od 23.05.2022 r.: południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna;
  • Etap 4. - od 27.06.2022 r.: Mazowsze, Polska Wschodnia (od Suwalszczyzny, przez Podlasie, po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę).
Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora? [TOPtech]
Więcej o: